Dopuszczalna ilość soli na dobę

Wiem, że sól nie jest zdrowa, ale bardzo lubię doprawione potrawy. Ile g soli mogę spokojnie jeść w ciągu dnia, żeby nie robić problemów swojemu organizmowi?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzienne całkowite spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g/d, co można porównać to objętości 1 płaskiej łyżeczki do herbaty.

Witam.
Staraj się wykluczyć z diety sód, jeżeli nie występuje naturalnie w danym produkcie. Unikaj solenia potraw, gdyż ten składnik wpływa na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi. Dzienna dopuszczalna ilość spożywanej soli wynosi 2000 mg.

Sól (chlorek sodu) nie jest zdrowa, jednak musimy dostarczać do naszego organizmu sód. Normy spożycia sodu dla osób dorosłych (19-50 lat) określają wystarczające spożycie na poziomie 1500 mg na dzień oznacza to niecałe 5 g soli ( 1 łyżeczka).
Jak najlepiej ograniczyć spożycie soli? Przede wszystkim przez 2-3 dni zmniejszyć do minimum solenie. Jedzenie dużych ilości soli jest przyzwyczajeniem. Po pewnym czasie mało posolone potrawy zaczną smakować.
Warto też stosować przyprawy i zioła, tylko uwaga na gotowe mieszanki, często na pierwszym miejscu w składzie figuruje sól!
Sól naturalnie występuje w żywności, więc warto najpierw spróbować dania zanim sięgniemy po solniczkę.