Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dopuszczalna ilość soli na dobę

Wiem, że sól nie jest zdrowa, ale bardzo lubię doprawione potrawy. Ile g soli mogę spokojnie jeść w ciągu dnia, żeby nie robić problemów swojemu organizmowi?
ponad rok temu

Otyłość brzuszna a płeć

Jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych jest bez wątpienia otyłość. Czy płeć w jakikolwiek sposób warunkuje jej wystąpienie? Na to pytanie odpowiada prof. Wojciech Drygas, internista.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzienne całkowite spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g/d, co można porównać to objętości 1 płaskiej łyżeczki do herbaty.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0

Witam.
Staraj się wykluczyć z diety sód, jeżeli nie występuje naturalnie w danym produkcie. Unikaj solenia potraw, gdyż ten składnik wpływa na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi. Dzienna dopuszczalna ilość spożywanej soli wynosi 2000 mg.

Dyplomowany dietetyk. Przyjmuje w Poradni Dietetycznej w Grodkowie.
0

Sól (chlorek sodu) nie jest zdrowa, jednak musimy dostarczać do naszego organizmu sód. Normy spożycia sodu dla osób dorosłych (19-50 lat) określają wystarczające spożycie na poziomie 1500 mg na dzień oznacza to niecałe 5 g soli ( 1 łyżeczka).
Jak najlepiej ograniczyć spożycie soli? Przede wszystkim przez 2-3 dni zmniejszyć do minimum solenie. Jedzenie dużych ilości soli jest przyzwyczajeniem. Po pewnym czasie mało posolone potrawy zaczną smakować.
Warto też stosować przyprawy i zioła, tylko uwaga na gotowe mieszanki, często na pierwszym miejscu w składzie figuruje sól!
Sól naturalnie występuje w żywności, więc warto najpierw spróbować dania zanim sięgniemy po solniczkę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy