Dozwolona dieta podczas chemioterapii

Witam chciałam zapytać co wolno a czego nie wolno jeść po chemii (pierwszej) co pić?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Zaleciłabym pełnowartościową dietę kobiety w ciąży :) czyli jedzenie o wysokiej zawartości składników odżywczych - aby odzyskać siły - i ograniczenie węglowodanów, ponieważ najnowsze badania wskazują, że rak uwielbia glukozę. Dlatego część Energi warto czerpać z tłuszczu - proszę jeść masło, oliwę, nierafinowany olej rzepakowy, tran, tłuste ryby, orzechy i pestki. Nawet smalec. Ale maksymalnie proszę ograniczyć produkty zbożowe, najlepiej do kasz jaglanej i gryczanej i ewentualnie czasami chleb na zakwasie, prawdziwym, który ogranicza indeks glikemiczny pieczywa. Owoce sporadycznie, żadnych słodkich soków i napojów. Należy tez zadbac o wyższą podaż białka - proszę śmiało jeść podroby (najbardziej gęste odżywczo), jaja w każdej ilości (żółtko płynne), mięso, drób, ryby (śledzie, szprotki, łosoś, makrela...), twarde sery dobrej jakości bez chemii, fermentowany nabiał. Z mlekiem proszę uważać, ponieważ może wystapić (po chemii) nietolerancja laktozy. Proszę opierać posiłki na warzywach, dużo zieleniny, fermentowane - kapusta, ogórki, kwas buraczany. Polecam też rosoły na kościach i mięsie - dobrze byłoby codziennie zjeść taką zupę lub wypić z kubka, to bogactwo minerałów i białka. Pić wodę, trochę kawy i herbaty. Żadnej przetworzonej żywności! Wszystko świeże i prawdziwe - ta inwestycja się opłaci. Dodatkowo polecam wzmocnić się 3 łyżkami tranu dziennie, zażywać kąpieli słonecznych i podjadać olej kokosowy, który wzmaga odporność.
Dla zdecydowanych - dieta LCHF.
Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia!