Witam!
Po pierwsze pragnę zaznaczyć, że Pani waga mieści się w granicach normy dla wieku i wzrostu. Rozumiem jednak, że zrzucenie kilku kilo sprawi że poczuje się Pani lepiej. Przy takim wzroście Pani waga nie powinna wynosić jednak mniej niż 59-60kg. Najlepszym sposobem na podjęcie regularnej aktywności fizycznej jest wybranie takiego rodzaju sportu który sprawi Pani największą przyjemność tak aby trening kojarzył się nie z przykrym obowiązkiem lecz z przyjemnością. Może to być np. pływanie, jazda na rowerze, tenis czy długie regularne spacery.
Witam,
Masa ciała 65kg przy wzroście 78cm jest jak najbardziej prawidłowa (BMI to 20,5, norma 20-25). Przy takim wzroście i wadze 58 kg nie będziesz wyglądała ładnie i zdrowo. Nie powinnaś schudnąć więcej niż 2-3 kg. Okrągła twarz to cecha genetyczna, zapewne nie tylko Ty w rodzinie masz taką twarz. Drastyczne odchudzanie spowoduje, że będziesz znacznie szczuplejsza, a twarz może ulec tylko niewielkiemu wyszczupleniu. Z opisu wnioskuję, że posiadasz budowę ciała typową dla większości kobiet. W swojej diecie powinnaś przede wszystkim unikać produktów przetworzonych, paczkowanych, konserwowanych i barwionych. Odchudzanie spowoduje, że stracisz centymetry szczególnie w innych partiach ciała niż uda. Skutecznym sposobem na wysmuklenie ud jest bieganie na dłuższe dystanse. Szczególnie pomocne przy motywowaniu jest ćwiczenie w grupie. Poszukaj może gdzieś w Twojej okolicy istnieją grupy biegaczy i przyłącz się do nich. Wysiłek fizyczny może Ciebie przerastać gdy jest źle dopasowany, np. zbyt duża intensywność jak na początek, dlatego radzę abyś skontaktowała się z np. z trenerem w klubie fitness.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz
Witam. Twoja masa ciała wskazuje na normę, a problem z dużymi udami jest kwestią budowy ciała, nad którą jednak można popracować. Dieta odchudzająca nie jest Ci potrzebna, ale warto abyś zaczęła odżywiać się zdrowo i prawidłowo – nie ograniczać kalorii, a wprowadzić nowe zasady do swojego sposobu żywienia. Powinniśmy jeść regularnie, co około 3 godziny, do 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie. W ten sposób zapewnimy stały dopływ energii do naszego organizmu, która zostanie wykorzystana, a nie przekształcona w tkankę tłuszczową, jak to się dzieje gdy zjadamy 2-3 wielkie posiłki w ciągu dnia. Gdy nie myślimy o jedzeniu i robimy to mimochodem często jemy znacznie większe porcje, bardziej kalorycznego jedzenia. Posiłek należy jeść przy stole, zjeść tyle ile mieliśmy zamiar i wstać od stołu. Należy jeść wolno, dzięki temu szybciej będziemy czuli się nasyceni. Jeśli chodzi o ćwiczenia na dolną partię ciała oraz brzuch świetne będzie połączenie pływania (kształtującego i uelastyczniającego całe ciało) z aktywnością typu jazda na rowerze, taniec lub ćwiczenia na konkretne partie ciała: Ćwiczenia na uda:
1. Krzyżowanie nóg w pozycji leżącej- połóż się na podłodze, ręce rozłóż na boki, nogi podnieś do góry tak, aby tworzyły z tułowiem kąt 90 stopni. Krzyżuj na nogi na zmianę.
2. Unoszenie nóg w pozycji siedzącej- połóż się na boku, tułów podeprzyj ręką, drugą połóż wzdłuż na nodze. Unieś nogę na wysokość około 50 cm, powoli opuść z powrotem, po wykonaniu serii jedną nogą zmień stronę.
3. Przysiady.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie, aktualnie Twoja waga jest w dolnej normie dla Twojego wzrostu i nie ma potrzeby, abyś chudła. Być może Twoim problemem jest większa zawartość tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała, ale to mogę ocenić jedynie po badaniu składu ciała. Co do słomianego zapału to prawdopodobnie wyznaczasz sobie zbyt wysokie i zbyt ambitne cele nierealne do osiągnięcia. Zacznij od małych zmian np. 1-2 h intensywnych ćwiczeń co drugi dzień. Możesz również zapisać się na zajęcia w klubie fitness. Grupa i określony, z góry ustalony grafik zajęć pozwoli Ci zachowac systematyczność i podtrzymać motywację do ćwiczeń.
Witam,
przede wszystkim nie traktuj kształtowania zdrowych/ prawidłowych nawyków żywieniowych jako "na chwilę" Prawidłowo i zdrowo powinniśmy odżywiać się całe życie. Nie zmuszaj się do działania a rób to z pozytywnym nastawieniem i z chęcią. Wówczas nie będziesz traktować choćby aktywności fizycznej jako przymus, ale jako forma relaksu. Wybierz aktywność fizyczną, którą lubisz.
Możesz również pomyśleć o udaniu się do gabi9netu dietetycznego, by wykonać badanie składu ciała (da ono informację o przemianie materii i zawartości tkanki tłuszczowej itd.) oraz dietetyk na postawie zapisków Pani żywienia oceni prawidłowość skomponowania codziennej diety.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zgubić brzuch? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Czy moja waga jest prawidłowa, pomimo grubych ud i pupy? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Dieta na płaski brzuch i szczupłe uda – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Dieta, ćwiczenia - pytania – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Dieta dla 12-latki, aby schudnąć 8 kg – odpowiada Roma Wojtewicz
- Ciągły głód i grube uda u 12-latki – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Tak bardzo chciałabym schudnąć... – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Ćwiczenia na uda - czy są jakieś skuteczne? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Boczki i grube uda a trenowanie siatkówki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta i ćwiczenia fizyczne na grube uda i brzuch – odpowiada Roma Wojtewicz