Duży problem z jelitami u 30-letniej kobiety

Dzień dobry, mam duży problem z jelitami. Towarzyszy mi od dziecka, ale dawniej zdarzało się to sporadycznie, teraz prawie codziennie. Biegunka atakuje o każdej porze dnia, czasem wybudza w nocy. Silne i nagłe parcie poprzedzone jest ogromnym bólem jelit. Wczoraj byłam w toalecie przynajmniej 15 razy. Jestem niesamowicie tym zmęczona. W pracy zaczynam mieć zaległości, bo spędzam w toalecie zbyt dużo czasu. Praktycznie przestałam wychodzić z domu. Nie mogę wychodzić w miejsca, w których nie ma łatwego dostępu do toalety. Nie mówiąc już o tym, ile razy najadłam się wstydu przy znajomych, bo biegunka zaatakowała podczas jakiegoś spotkania. Szukając przyczyny pomyślałam o zespole jelita drażliwego, ale to jest raczej nie możliwe, bo dolegliwość nie jest związana ze stresem. Pojawia się w niestresowych sytuacjach, poza tym moje życie jest generalnie spokojne i bezstresowe. Pomyślałam też o nietolerancji pokarmowej. Byłam na diecie eliminacyjnej ale bez efektu. Biegunka atakowała niezależnie od tego co jadłam. Wiem, że powinnam zrobić jakieś badania, ale tak sobie pomyślałam, że może dostanę tu najpierw jakieś wskazówki. Dziękuję, Iwona
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z nadwagą u 30-letniej kobiety

WITAM mam 30 lat,jestem matką 2 wspaniałych dzieci w wieku 8i 3 lat.Mam też problem z nadwagą:( w pierwszej ciąży przytyłam 30 kg w przeciągu 2 lat po prodzie zgubiłam ok 15,i udało mi się utrzymać ta wage.Potem zaszłam w 2 ciąże i przytyłam 17 kg,w tej chili mam 165cm i waże 80 kg:( jestem przytłoczona,ciężarem swojego ciała,czuję się okropnie,mam problem z założeniem butów,opona w około pasa przeszkadza mi w codziennym życiu,mimo wysiłku w pracy,nie udało mi się zguibic nawet 1kg!POMOCY!!:(
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam,

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty. Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Najrozsądniej będzie odwiedzić dietetyka w miejscu Pani zamieszkania i ustalić indywidualny plan żywienia dostosowany do Pani trybu zycia. Jeżeli czas pozwoli rozpocząć regularne ćwiczenia fitness pozdrawiam i życzę powodzenia !

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Morfologia 30-letniej kobiety

witam. otrzymałam dziś wyniki morfologii krwi. Wyniki są praktycznie w normie oprócz limfocytów (43,2 % norma 20,0-40,0 i 2,91 tys/ul norma: 1,00-3,00) i monocytów ( 10,5 % norma 2,0-10,0 i 0,71 tys/ul norma 0,20-1,00) wiem że nadwyżka jest minimalna czy i tak powinnam to skonsultować z lekarzem, zrobić jakieś dodatkowe badania. Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty