Silny ból brzucha przy zdiagnozowanym zespole jelita drażliwego a problem diety

mam39lat i zdiagnozowany zespół jelita drażliwego,(usg brzucha,tk brzucha,kolonosk. gastroskopia,badania krwi),na ich podstawie +wywiad tak ustalono. Nie biorę żadnych leków, diety tez raczej nie mam, od kilku dni pojawia się silny ból brzucha,jakby zarzynający, cichnie po pobycie w toalecie (raczej rozwolnienie),ale nie ustępuje całkiem. brzuch jest bolesny,jakby obolały, czy to problem diety?

Dzień dobry,

W zespole jelita wrażliwego ogromną rolę odgrywa odpowiednia dieta.
W zależności od postaci choroby stosuję się daną dietę np. łatwostrawna, bogatoresztkowa, lub ich modyfikację.

Taką dietę powinno ustalać się indywidualnie, proszę skonsultować się z dietetykiem.
Do tego czasu proszę stosować dietę łatwostrawną.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Może być to spowodowane nieodpowiednim żywieniem, proszę stosować się do wskazówek odpowiednich do Pani jednostki chorobowej, choć jelito może tez tak zareagować w przypadku prawidłowo dobranego sposobu żywienia. Pozdrawiam.

Witam. dieta jest bardzo ważnym czynnikiem dla osób z drażliwością jelita. Jest dobierana bardzo indywidualnie w zależności od objawów: biegunka, zaparcia, wzdęcia... Warto udać się chociażby na jedną konsultację do dietetyka, który wskaże jak sobie radzić z każdym z objawów. Lekarz może dać tabletkę na złagodzenie objawów, ale i tak nie zlikwiduje się przyczyny.

Witam serdecznie,

Powinna Pani skonsultować sprawę z lekarzem. Bóle brzucha są charakterystycznym objawem przy danym schorzeniu. Podczas choroby główną rolę odgrywa dieta. Ważne aby posiłki były lekkie, łatwostrawne i nie pobudzały do wydzielania dużej ilości soku żołądkowego. Należy zjadać małe porcje ale częściej. Posiłki powinny być o odpowiedniej temperaturze i nie mogą zawierać dużej ilości błonnika. Dodatkowo powinna Pani zadbać o dużą ilość płynów w diecie. Chorobę może nasilać również stres.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk