Przy zespole jelita drażliwego występującego z biegunkami ważne jest przede wszystkim ograniczenie błonnika, a szczególnie jego nierozpuszczalnych frakcji. Warzywa i owoce należy spożywać bez skórki, bez pestek, najlepiej w formie gotowanej, rozdrobnionej. Zaleca się także wykluczenie z diety produktów przyspieszających pracę jelit. Należałoby wyeliminować z diety cukry: fruktozę (miód, soki owocowe, słodkie owoce), laktozę (dieta bezmleczna), rafinozę i stachiozę (rośliny strączkowe, cebulowe), a także produkty zawierające sorbitol. Zalecamy zrezygnować ze słodkich napojów, gazowanych, dań pikantnych, kawy, alkoholu, warzyw wzdymających (kalafior, brokuł, fasola, groch, ogórki) oraz buraków i papryki, ponieważ mają one działanie przeczyszczające. Do produktów wskazanych zaliczamy produkty zawierające w sobie pektyny, np. ryż, warzywa (marchew, dynia). Rzeczywiście badania wskazują, że wykluczenie z diety glutenu przy tej dolegliwości poprawia stan chorych. Proszę jednak pamiętać, że nie znajduje się on tylko w pieczywie - jest to białko, którego źródłem jest pszenica, żyto, owiec, jęczmień. Każdy produkt wyprodukowany na bazie jednego z tych zbóż będzie zawierał gluten. Zalecamy uważne czytanie etykiet, ponieważ producenci często dodają go do swoich wyrobów. Ważne też jest odpowiednie spożywanie płynów w ciągu dnia, najlepiej wody. Jeżeli będzie miał trudności w ułożeniu odpowiednich jadłospisów zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie wyników badań, zebranego wywiadu, będzie w stanie stworzyć dla Pana odpowiednią terapię żywieniową.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
w zespole jelita drażliwego dieta nie ma specjalnego znaczenia leczniczego. Nie zawsze udaje się "zagęścić" stolec. Wymaga Pan pomocy doświadczonego gastroneterologa. Są oczywiście pokarmy, które mogą spowodować zmianę konsystencji stolca na bardziej twardą, na przykład ryż, banany, gotowana marchew, gorzka czekolada, jagody.
Zespół jelita drażliwego uważany jest za jednostkę chorobową w której oprócz podstawowego leczenia biologicznego warto zastosować psychoterapię. Zespół jelita drażliwego wiąże się bardzo często z pewnymi uwarunkowaniami natury psychologicznej, które dodatkowo zaostrzają objawy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zespół jelita drażliwego oraz biegunka – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Dieta przy zespole jelita drażliwego – odpowiada Mgr inż. Radosław Bernat
- Ograniczenia w jedzeniu przy zespole jelita drażliwego – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Jaka dieta przy zespole jelita drażliwego? – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Odchudzanie przy zespole jelita drażliwego – odpowiada Julita Krawczyk
- Jaką dietę stosować przy zespole jelita drażliwego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przewlekłe gazy oraz zespół jelita drażliwego – odpowiada Mgr Natalia Łasek
- Jakie produkty ograniczyć przy zespole jelita drażliwego? – odpowiada dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
- Dieta przy zespole jelita drażliwego i przepuklinie przełykowej – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Żywienie przy Zespole Jelita Drażliwego – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
artykuły
Co jeść podczas biegunki? Co pić podczas biegunki?
Co jeść podczas biegunki? Biegunka to stan, w któr
Jak zapobiegać wzdęciom i zaparciom - skuteczne metody
Wzdęcia i zaparcia są niezwykle krepującą i nieste
Zespół jelita drażliwego - dieta i zalecenia żywieniowe przy IBS
Dieta w zespole jelita drażliwego odgrywa kluczową