Dziecko nie odpowiada na zadane mu pytanie

Witam. Mój syn ma 3,5 roku chodzi do przedszkola. Mówi w miarę dobrze (zaczął rozmawiać wiosną, wcześniej mówił po swojemu),.Zna kolory, umie liczyć do 10, zna alfabet, litery. Pamięta wiele piosenek, wierszyków, teksty z książek. Jeśli coś chce mówi o tym ale problem polega na tym że nie odpowiada na zadawane pytania. Czasami odpowie nie. Martwię się czy to nie echolalia a co za ty idzie autyzm.

Witam

Z tego, co Pani opisuje wynika, że nie ma powodu do niepokoju.
Czy oprócz przywołanych problemów występują zaburzenia zachowania? Unikanie kontaktu wzrokowego? Brak dzielenia się przeżyciami, tym co dziecko interesuje?
Jeśli jest tylko problem z mową, to nie jest to autyzm.
Echolalia to bezpośrednie lub odroczone w czasie powtarzanie pewnych zwrotów. A nazywanie kolorów czy liczenie jest świadomym działaniem.
Trzeba jednak znaleźć przyczynę braku odpowiedzi na pytania. Może Syn czuje, że bardzo się tego od niego oczekuje i jego milczenie jest formą buntu?
Proszę udać się do psychologa dziecięcego, powinien pomóc zdiagnozować problem.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zadając pytanie należy się upewnić czy dziecko usłyszało, potem czy zrozumiało. Podejść do dziecka, dotknąć, powiedzieć: popatrz na mnie, zadać pytanie.
Pozdrawiam AM