Dziwne zachowanie dziecka w stosunku do młodszej siostry

witam. zadam dosc nietypowe pytanie. Moja siostra do dziecka drugiej siostry zachowuje sie co najmniej dziwnie. Np. wykrzywia sie, "kwiczy", mlaska i wydaje dziwne odgłosy do tego dziecka. Wiem, ze chce małą tym rozbawic, ale wyglada to strasznie i pytanie: czy to może jakos źle wpłynac na psychike, czy ogolnie zachowanie dziecka w przyszłosci? Przyznam ze sie nad tym zastanawiam, bo wydaje mi sie ze choc dziecko jest małe to nalezy zachowywac sie normalnie i zwracac sie normalnie jak do dziecka

Witam, Jak sama Pani pisze, jest oczywiste, że dziwne miny mają rozbawić drugie dziecko. Z ciekawości zapytałabym jeszcze, w jakim wieku są maluchy?

Dzień dobry!

Wiele zależy od wieku dziecka i motywacji siostry. Mówienie do dziecka "jak do dorosłego", pełnymi zdaniami, różnorodnym słownictwem sprzyja jego rozwojowi intelektualnemu, sprzyja nauce mówienia, uczeniu się nowych słów itd. Jest jednak naturalne, że w zabawach z maluchem czasami robimy też głupie miny, wydajemy różne dźwięki, wymyślamy nowe słowa i odgłosy. To również sprzyja rozwojowi, jeśli dorosły ma dobre intencje, ciepły kontakt z dzieckiem, umie przyciągnąć jego uwagę, zainteresować, rozbawić. Prawdopodobnie wygląda to strasznie z punktu widzenia dorosłego - ale z punktu widzenia malucha już tylko śmiesznie i ciekawie.

Pozdrawiam!