Gonitwa myśli w nerwicy

Witam, Czy w nerwicy mozliwa jest gonitwa mysli? Czy jesli z trudnoscia przychodzi mi uspokojenie mysli (glownie o tym czy jestem chory na chad czy nerwice jednak przeplatane innymi przypadkowymi myslami) to jest to myslenie natretne czy gonitwa? Czy gdybym mial gonitwe mysli mozliwe byloby zebym potrafil to opanowac na tyle zeby osoba, z ktora rozmawiam nie odniosla wrazenia, ze moje wypowiedzi sa niespojne?

Witam,
Po pierwsze - w obecnych klasyfikacjach chorób unika się już sformułowania "nerwica" i zastępuje je "zaburzeniami lękowymi". Jest kilka rodzajów tychże. Nie pisze Pan jakie zaburzenie u Pana zdiagnozowano, ani czy korzysta Pan z farmakoterapii, dlatego trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Gonitwa myśli czy też natrętne myśli mogą pojawić się zarówno w CHAD jak i zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (rodzaj zaburzeń lękowych).
Pozdrawiam

W nerwicy możliwa jest gonitwa myśli i mnóstwo innych objawów. Jednak, żeby postawić precyzyjną diagnozę, trzeba się wybrać na konsultację: do lekarza psychiatry, lub do psychologa dysponującego odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi. Wtedy będzie możliwe stwierdzenie, czy ten objaw ma charakter nerwicowy i zalecić dalsze postępowanie (najczęściej farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią).