Gula w gardle, problemy z żołądkiem oraz stres a chora tarczyca

Witam. Od jakiegoś czasu mam poważny problem. Niedawno zaczęłam studia i zaczęło się. Dużo stresu, tęsknota za domem ale najgorsze jest to że pojawiły się wzdęcia, uczucie guli w gardle a także ucisk, no i problemy z żołądkiem i wydaje się mi że mam powiększone węzły chłonne albo krtań często chorowałam na zapalenie krtani. Martwię się, że to może być tarczyca. Proszę o pomoc.Ja mam dopiero 19 lat. Nie wiem czy powinnam zgłosi się do lekarza czy sama sobie z tym poradzę

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
w liście zgłasza Pani wiele objawów, które są niespecyficzne i mogą współwystępować w wielu chorobach czy zaburzeniach. Myślę, że do zmiany/pogorszenia stanu zdrowia przyczyniła się zmiana sytuacji życiowej, zmiana miejsca zamieszkania, a co za tym idzie utrata poczucia bezpieczeństwa i trudności adaptacyjne. Nasilający się stres, wpływa na obniżenie odporności. Zalecam konsultację z lekarzem i rozmowę z psychologiem w celu postawienia diagnozy i zaplanowania oddziaływań, które Pani pomogą.
Życzę wszystkiego dobrego
M.Prus

Dzień dobry.

Opisane przez Panią objawy mają z pewnością związek ze zmianą Pani sytuacji życiowej i trudnościami adaptacyjnymi, z którymi Pani sobie wyraźnie nie radzi. Sugerowałbym konsultację u lekarza pierwszego kontaktu oraz wizytę u psychologa.

Pozdrawiam.

Sprawdzić i się przebadać u lekarza zawsze warto, będzie Pani spokojniejsza. Jednak0 zważywszy, że Pani pisze o dużych zmianach w Pani życiu, stresie związanym z samodzielnością i byciem z dala od bliskich, objawy z ciała mogą być po prostu relacja na te zmiany. Szczególnie, że układ trawienny jest "wrażliwy" na stres i zmiany psychologiczne, podobnie inne objawy, które Pani opisuje są bliskie somatyzacjom psychologicznym. Być może potrzebuje Pani wsparcia bliskich rozmowy, zaadaptowania się do nowych warunków życia, "pożegnania" tego, co było wcześniej, nauczenia się także nowego stylu życia i radzenia sobie. Myślę, ze za jakiś czas, będzie Pani dużo łatwiej, a do tej pory warto o siebie zadbać, pomóc sobie przejść przez ten okres, a także zaakceptować to, że czasem może być trudno..