Ból żołądka i brak apetytu z powodu stresu

Witam, mam 18 lat. Mam dziewięcioro rodzeństwa w wieku 12-33 lata. Moi rodzice mają 53 i 59 lat. Bardzo się denerwuje przez co boli mi żołądek, nie mam apetytu a w nocy nie mogę spać, że nie poradzimy sobie(młodsze rodzeństwo) po śmierci taty. Tata ma 59 lat ale jest zdrowy ma tylko cukrzycę. Bardzo się tym denerwuje i nie mogę normalnie funkcjonować. Czy powinnam porozmawiać o tym z rodzicami? Co mam robić? Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o pomoc

Z pewnością należy uzbroić panią w metody kontrolowania myśli, a przez to kontrolowania swoich emocji (w tym stresu). W związku z tym polecam pani zgłosić się do psychologa poznawczo-behawioralnego, który będzie mógł przeprowadzić z panią RTZ (racjonalną terapię zachowania). Poznanie tej metody pomoże pani pozbyć się stresu poznawczego, który się pojawia. Pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

90 % z tego, o czym myślimy, po prostu nie wydarza się.
Pani Tata jest zdrowy i nie dzieje się nic takiego, co by miało ulec zmianie.
Pani objawy mogą wskazywać, na to, że być może ostatnio wydarzyło się coś, co nieświadomie wpływa na Pani samopoczucie.

Polecałabym konsultację psychologiczną, aby znaleźć źródło Pani objawów i wspólnie z Psychologiem "przegadać" Pani obiekcje.

Dużo Optymizmu,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,
Warto zastanowić się nad tym od kiedy obserwuje Pani objawy - czy w tym czasie wydarzyło się coś w Pani życiu, bądź życiu ważnych dla Pani osób. Warto omówić z rodzicami obserwowane przez siebie objawy i rozważyć ewentualnie konsultację z lekarzem/psychologiem w celu bliższego przyjrzenia się opisywanym przez Panią dolegliwościom.
Pozdrawiam,
Karolina Pietrzak

Witam serdecznie,
To normalne, że denerwujesz się obecną sytuacją. Twój tata ma cukrzycę, a masz jeszcze młodsze rodzeństwo, które może sobie nie poradzić, gdyby go zabrakło. Jednakże bardzo Cię te obawy stresują i powodują, że czujesz się źle. To wypada konsultacji psychologicznej, byś mogła lepiej poradzić sobie z emocjami i myślami, które pojawiają się automatycznie.
To, czy warto porozmawiać o tym z rodzicami, sama powinnaś wiedzieć najlepiej. Są osobami, które bardzo się stresują? Czy raczej takimi, patrzącymi na różne rzeczy z dystansem? Najpierw zachęcam do kontaktu z psychologiem, na pewno dojdziecie wspólnie do trafnych wniosków.
Zapraszam na rozmowę, która jest możliwa również przez SKYPE.

Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska (psycholog, psychoterapeuta)