Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zmarnowane dzieciństwo i brak wsparcia ze strony rodziców

Odkad pamiętam mój tata pił,jest on alkoholikiem,ale nie pije juz od 6 lat.przez niego miałam zmarnowane dziecinstwo.4 lata temu urodził sie mój brat.Ja w listopadzie koncze 18 lat.moj problem polega na tym ze w domu czuje sie wykorzystywana,moj brat jest rozpieszczany,dostaje drogie prezenty.Ja od 4lat co weekend sama sprzatam cały dom i nie mam za to podziekowania.jeszcze ciagle sa pretensje.mało gdzie wychodze bo zawsze mam cos do roboty,mama nie robi nic konkretnego.co zrobic by to zmienic?
KOBIETA ponad rok temu

Depresja problemem społecznym

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra prof. Marek Jarema wypowiada się o depresji jako problemie społecznym.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Nie mam pojęcia, jak wyglądają Twoje relacje rodzinne, ale być może z racji tego, że wychowywałaś się w domu, w którym panował alkohol, jesteś DDA, czyi Dorosłym Dzieckiem Alkoholika. Jest to syndrom pewnych patologicznych, niekonstruktywnych zachowań, reakcji i emocji, które uniemożliwiają czerpanie radości z życia. Napisałaś, że masz młodszego brata, który jest rozpieszczany przez rodziców. Ty natomiast jako starsza siostra musisz sprzątać dom i nie czujesz się doceniania przez rodziców. Być może zostałaś delegowana do roli nadodpowiedzialnej córki, która ma się zająć domem, posprzątać i na nic się nie skarżyć? Zwykle podstawowa rola DDA to bycie dobrym dzieckiem dla swoich rodziców – nie sprawiać kłopotów, czuwać nad rodzicem alkoholikiem, by nie pił, wychowywać młodsze rodzeństwo, dbać o dom, pilnować rachunków itp. Zwykle więź DDA z rodzicami jest silna, ale ma ambiwalentny charakter. Z jednej strony Dorosłe Dziecko Alkoholika ma pretensje do rodziców za przykre dzieciństwo (do ojca, że pił; do matki, że nic nie zrobiła, by zmusić ojca do leczenia itd.), ale z drugiej strony odczuwa silny niepokój, gdy nie opiekuje się rodzicami, gdy nie sprawuje nad nimi opieki. Myślę, że warto, byś o swoich problemach porozmawiała ze specjalistą, np. z psychologiem albo terapeutą. Odsyłam też do artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/dorosle-dzieci-alkoholikow. Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Zachęcam do podjęcia psychoterapii. Pozwoli ona przepracować emocje związane z wczesnymi relacjami z rodzicami, alkoholizmem ojca, a także jego konsekwencjami. Specjalista pomoże Pani poradzić sobie z poczuciem żalu, złości wobec rodziców, zbudować poczucie bezpieczeństwa, wartości i pewności siebie.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy