Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wpływ wychowania w rodzinie alkoholików na dorosłe życie

Czy jeśli ktoś ma doświadczenia z pijącymi rodzicami, to jest większa szansa, że sam będzie pił w dorosłości?
ponad rok temu

Trądzik jako przyczyna depresji

Trądzik to zmora niejednego młodego człowieka. Niektórzy wstydzą się nawet wyjść z domu, kiedy widzą na swojej twarzy mnóstwo krost. Czy jednak trądzik może stać się przyczyną depresji?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Fakt, iż ktoś wychowywał się w rodzinie z problemem alkoholowym, wcale nie przesądza o tym, że sam zacznie pić w życiu dorosłym. Wychowanie się w rodzinie alkoholowej może sprawić, że osoba w życiu dorosłym będzie właśnie bardzo unikała picia alkoholu z obawy przed tym, by nie wpaść w nałóg. Wpływ rodziny alkoholowej na dorosłe życie dziecka jest zróżnicowany. Jedni mogą powielić schemat picia z domu, inni wręcz przeciwnie, mogą nawet zostać abstynentami alkoholowymi z powodu traum w dzieciństwie, jakich doświadczyli ze strony ojca alkoholika czy pijącej matki. Psychologowie i terapeuci zwykli określać osoby z rodzin alkoholowych jako DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), gdyż przejawiają oni zazwyczaj pewne mechanizmy, syndromy zachowań, które ukształtowały się pod wpływem dorastania w specyficznych warunkach. Więcej na temat DDA można przeczytać tutaj: Dorosłe Dzieci Alkoholików.
Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Niekoniecznie musi tak być, ze będzie pić bo może również wcale nie pic i być abstynentem lub też pić w umiarkowany, przyzwoity sposób.
Magdalena Brabec

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy