Trudno odpowiedzieć na Pani pytania bez rozpoznania problemu w trakcie bezpośredniej rozmowy w gabinecie. Oczywiście może tak być, że zbyt silny stres wpływa na Panią demobilizująco, wcześniej pożądane teraz są postrzegane jako awersyjne (byłaby to reakcja obronna). Nie można jednak wykluczyć trudności identyfikacyjnych, związanych z określeniem siebie, swojej drogi zawodowej. Zachęcam do wizyty u psychologa, psychoterapeuty jeśli dotychczasowe sposoby radzenia sobie nie wystarczają.
Dzień dobry.
Opisany przez Panią stan i jego okoliczności nie przypominają raczej wypalenia - tym bardziej, że nie zdążyła się jeszcze Pani wypalić. Wydaje się natomiast, że Pani niemoc może być wynikiem pierwszego, "życiowego" egzaminu, który jest przed Panią. Mówiąc inaczej - być może podświadomie obawia się Pani ewentualnego niepowodzenia w realizacji marzeń, w związku z czym, aby się przed tą "klęską" uchronić, próbuje Pani te plany i marzenia sobie obrzydzić, w związku z czym, w przypadku niepowodzenia będzie Pani mogła sobie i innym powiedzieć: "tak naprawdę nie chciałam tego, do czego dążyłam, a to, że mi się nie powiodło jest moim wyborem i nie świadczy o tym, że mi po prostu nie wyszło".
Słusznie Pani zauważyła, że przyczyną ww. stanu może być nadmierny stres, który w nadmiarze demotywuje i pozbawia chęci do pracy (skoro może się nie powieść - po co w ogóle próbować?). Warto jednak zauważyć, że tego rodzaju wątpliwości będą się często pojawiać w Pani życiu (podobnie, jak u innych ludzi), dlatego nie warto ulegać temu demotywującemu stanowi i się poddawać.
Sugerowałbym spróbować konsultacji psychologicznej, dzięki której mogłaby Pani m.in. poznać sposoby radzenia sobie ze stresem.
Pozdrawiam i powodzenia
Dzień dobry,
symptomy, o których Pani pisze, stanowią przejawy lęku, a więc wysokiego odczucia stresu. Niechęć i odwlekanie często się pojawiają przy zadaniach, które odbieramy jako przerastające nas z jakichś powodów, a nie oznacza to od razu, że na danej rzeczy nam nie zależy. Wręcz przeciwnie - może to pokazywać nam duże zaangażowanie w dany cel, ale też z drugiej strony ogromne blokady psychiczne. Skąd one się wzięły? To już temat na dłuższa pracę, podczas psychoterapii.
Dodam jeszcze, że moment życia, w którym Pani jest, wydaje się być przełomowy i sprzyja to podniesionemu poziomowi stresu.
Pozdrawiam,
Aneta Fudała
Dzień dobry, pani stan z jednej strony wydaje się uzasadniony, jest pani w ważnym etapie życia, który wiąże się ze zmianą. Kiedy stres zaczyna nas powstrzymywać od działania myślę, że warto temu przeciwdziałać. Zachęcam do konsultacji z psychologiem podczas której w bezpiecznej atmosferze przyjrzy się pani swoim obawom. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Silny stres wywołany życiem codziennym – odpowiada Mgr Anna Bal
- Jak można pokonać stres przy podejściu do egzaminu na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nerwica z powodu życia w ciągłym stresie – odpowiada Artur Brzeziński
- Jak poradzić sobie z ciężkim stresem przed egzaminem na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Joanna Pluta
- Stres przed egzaminem a bolesność brzucha – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Stres podczas lekcji - jak sobie z nim poradzić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jak rozpoznać wypalanie zawodowe? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Problemy z radzeniem sobie ze stresem – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Paraliżujący stres podczas egzaminu na prawo jazdy – odpowiada Dr n. med. Katarzyna Iwanicka
artykuły
Wypalenie zawodowe. Realny problem XXI wieku?
Uczucie przytłoczenia, wyczerpania, brak satysfakc
To już epidemia. Dotyka nawet 35 proc. Polaków
Według różnych badań od 23 do 35 proc. osób pracuj
Wypalenie zawodowe to nie choroba. Jednak chroniczny stres w miejscu pracy niszczy nasze zdrowie
Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2019 r. formal