Guz na nerce u 6-miesięcznego dziecka

miałem wizyte u lekarza z powodu szczepionki u mojego sześciomiesięcznego synka po oględzinach lekarz zrobił mu ultraschall i nagle panika i skierowanie natychmiast do szpitala.mieszkam w niemczech i nie wszystko zrozumiałem.w szpitalu okazało się że synek ma góz na prawej nerce wielkości 7cm.jak to możliwe że wcześniej tego nie wykryto ,chodziłem na wizyty regularnie co miesiąc i 7dmio centymetrowy guz?.synek jest z blizniaków czy powinienem też przebadać córeczkę?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, rak nerki (najczęściej tzw. guz Wilmsa, nephroblastoma) jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u dzieci. Jako guz może się rozwijać szybko i nawet dokładne badania (w tym wypadku USG) wykonywane w odstępach kilkutygodniowych mogą wcześniej nie wykazywać obecności guza, zwłaszcza, jeżeli poza badaniem lekarskim u dziecka nie występowały inne objawy choroby nowotworowej. Postępowanie pediatry jest w tym wypadku prawidłowe. Proszę zgłosić się do lekarza z córką, ponieważ w części przypadków na rozwój guza mają wpływ czynniki genetyczne, choć w przypadku bliźniąt 2-jajowych prawdopodobieństwo choroby u drugiego bliźniaka jest dużo niższe.