Hak budować trwałe związki?

Czy jestem toksyczny? Nie potrafie zbudowac trwalego zwiazku. Moj problem polega na tym, ze kiedy juz wchodze w taka relacje zaczynam sie bardzo angazowac. Zadaje pytania, odzywam sie czesto. Pytam co kto robi. Nawet jesli zalozmy widze dana osobe na internecie, ktora jest aktywna na komunikatorze pisze wiadomosc w stylu ‘ dziwne ze siedzisz na necie a jestes z przyjaciolka’. Dokladnie przez to zakonczyla sie moja relacja. Problem polega tez na tym, ze na zywo jestem zupelnie innym czlowiekiem. Przez telefon rowniez. W internecie jestem gorsza wersja siebie.. Potrafie zbudowac z kims super podstawy pod kontakt, jednak kiedy zaczyna juz sie glebsza relacja to moj angaz jest wiekszy. Jesli kobieta wychodzi z kolegami jestem o to zazdrosny. Kiedy widze, ze danej osobie zalezy zaczynam pokazywac, jak bardzo mi zalezy. Jakby chce miec ta osobe ciagle ze soba. Wiedziec, ze jej tez zalezy. Posiadac pewnosc, ze wszystko jest okej. Jedna deklaracja mi nie wystarczy. Musze miec codzienne zapewnienia. Boje sie, ze jestem toksyczny i zamierzam z tym isc do psychologa. Zalezy mi bardzo na tamtej relacji, jednak juz ta strona mnie zapewnia, ze nic nie zdzialam..

Dzień dobry,
Doradzałabym Panu by nie był to tylko psycholog, ale psycholog psychoterapeutą gdyż najprawdopodobniej pomocna okazałaby się psychoterapia. Polecam Panu książkę "Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych" Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko, Wyd. Zielone Drzewo Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Z pozycji tej być może dowie się Pan trochę o źródłach swojego problemu. Podejrzewam, że u podłoża opisanych trudności leży lęk przed odrzuceniem, stratą i być może niedowierzanie w to, że można być kochanym przez drugą osobę. Mam nadzieję, że uda się Pan wkrótce do specjalisty i zacznie następować stopniowa zmiana.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/