Hamowanie uczucia głodu podczas diety

Jak zatamować uczucie głodu podczas diety?

Witam,
jeżeli w trakcie stosowania "diety" odczuwa Pani głód oznacza to nic innego jak fakt, że jadłospis jest źle skomponowany. Proponuję konsultację z dietetykiem celem ustalenia konkretnego sposobu odżywiania.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,
Swoim Pacjentom polecam zawsze sięganie po przekąski warzywne w razie pojawienia się uczucia głodu. Mogą to być warzywa świeże, gotowane (za wyjątkiem ziemniaków), ale także przecierowe zupy, soki warzywne lub sałatki. Są to dania, które niosą ze sobą niewielką wartość energetyczną, dostarczając jednocześnie dużej ilości błonnika pokarmowego potęgującego uczucie sytości. Jeżeli jest Pani na początku swojej przygody z dietą, uczucie głodu może się pojawiać, szczególnie jeśli miała Pani skłonność do częstego przekąszania. W ciągu siedmiu dni trzymania się zaleceń dotyczących spożywania pięciu niewielkich posiłków w ciągu dnia, Pani organizm przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia i głód przestanie Pani dokuczać.
Pozdrawiam!

Witam. Jedną z lepszych metod jest regularność spożywania posiłków, proszę jeść co 3-4 godz. Zjada Pani 1 śniadanie, a jedząć za 3 godz. 2 śniadanie nie dpousci się do momentu w którym jesteśmy głodni i sięgamy bo "byle co", bo ma Pani już zaplanlanowaną przekąskę np. jogurt. Obiad zjada Pani za kolejne 3-4 godz. więc 2 śniadanie jest trawione i znów nie dopuszcza się do okresu głodu, bo planowo zjada Pani obiad. To samo z podwieczorkiem i kolacją. Jeśli między posiłkami jesteśmy głodni to warto wypić np. szklankę wody lub herbatę zieloną, czerwoną, na jakiś czas wypełnią żołądek i może nię będziemy czuć tak wielkiej potrzeby, że "Muszę coś zjeść". Przekąskami między posiłkami mga być surowe warzywa: obrana marchew, pomidor, ogórek. Mają mało kalorii, dostarcza witamin i składników mineralnych, a dzięki zawartości błonnika wypełnią żołądek, oddalając uczucie głodu. Dobrym sposobem odwrócenia uwagi jest aktywność fizyczna, kilka przysiadów, skłonów, spacer. Uczucie głodu tak naprawdę towarzyszy na początku diety, kiedy żołądek jest rozepchany, potem organizm przyzwyczaja się do mniejszych porcji i już nie jest tak źle.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Zależy jakiej diety. Jeśli je Pani() 5-6 posiłków w ciągu dnia nigdy się Pan(i) nie uda wyhamować głodu bo powoduje to częsty wyrzut insuliny z trzustki a to generuje głód. Poza tym, proste węglowodany też to robią, więc jeśli jest Pan(i) prowadzona przez profesjonalistę on powinien to wytłumaczyć, a jeśli jest to dieta darmowa z sieci lub książki to zrobi sobie Pan(i) tylko krzywdę. Więc moja rada jest taka; poszukać PROFESJONALNEGO dietetyka pracującego z medyczną dietetyką, będzie Pani bezpieczna, szczupła i przede wszystkim ZDROWA!!!!
pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Zacznę od tego, ze na diecie nie może być Pani głodna, jeżeli tak jest to dieta jest nieodpowiednio dobrana do Pani potrzeb. Jeżeli dostarcza Pani o wiele mniej kcal niż Pani organizm potrzebuje po pewnym czasie zacznie się proces odwrotny do oczekiwanego czyli zamiast chudnąc zacznie Pani tyć, gdyż organizm będzie oszczędzał energię i robił zapasy, rezerwę na ciężki okres głodówki. Niestety ta rezerwa odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Jeżeli odczuwa Pani jedynie mały głód i to nie codziennie, można oszukać chwilowo organizm pijąc wodę, wodę z cytryną, dobrą zielona lub czerwoną herbatę, jedząc warzywa.

Dieta musi być pełnowartościowa i zbilansowana. Nie należy się głodzić!!!

Zalecam 5posiłów dziennie, jedzonych w odstępach 2,5-3h. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (zjeść max do 1h po przebudzeniu, jak najszybciej aby pobudzić organizm do działania) kolację zjadamy na 3-4h przed snem. Na kolację nie jemy węglowodanów złożonych oraz owoców, staramy się wybierać głownie białko.

Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, typu fast food oraz słodyczy, kolorowych napoi. Wybiera Pani chude białe mięsa, ogranicza tłuste sery, masło, margarynę, słone przekąski. Potrawy przygotowuje Pani grillując, dusząc, na parze itp a ogranicza smażenie.
Pamięta Pani o wypijaniu około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu. Posiłki powinny być jedzone jak najbardziej regularnie. Jemy mniejsze porcje a często.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670 Mgr Joanna Wasiluk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Trzeba zadć sobie pytanie czy u Pani występuje uczucie głodu czy tez raczej niedosytu, to ostatnie często sie pojawia u pacjentów na dietach redukcyjnych. Oprócz przekąsek warzywnych mozna zjeść baton dieta light lub wypic coctail białkowy.

Witam, jeśli diecie towarzyszy głód najprawdopodobniej oznacza to złe skomponowanie posiłków, niewłaściwy ich skład i proporcje pomiędzy produktami, może także łączyć się z niewłaściwym ustaleniem godzin posiłków. Proponowałabym zacząć od analizy stosowanej diety.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Uczucie głodu można pokonać pijąc wodę, herbatę bez cukru lub jedząc surowe warzywa (marchewkę, paprykę, ogórka, pomidora itp.). Jednak uczucie głodu podczas diety odchudzającej powinno zniknąć po 2-4 tygodniach. Jeśli nadal się pojawia to oznacza, że dieta jest zbyt niskokaloryczna.