Hemoglobina podczas miesiączki - czy warto w czasie okresu robić badania?

Witam serdecznie. Od 1,5 roku bujam się z anemią z niedoboru żelaza, podczas sztucznej suplementacji wyniki dochodzą do dolnych granic norm, zaraz po odstawieniu morfologia leci w dół. Jestem umówiona na kolejną wizytę u lekarza i mam dylemat. Miałam przyjść z wynikami, niestety wcześniej niż zwykle pojawiła się miesiączka. Czy jest jakikolwiek sens robienia morfologii, poziomu żelaza i ferrytyny podczas miesiączki? Czy wyniki będą wartościowe? O ile mogą te wyniki wyjść słabsze? Czy hemoglobinę 10,1 w 6. dniu cyklu można uznać za normę?
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Wykonane badnia są częściowo miarodajne, ale trudniejsze w interpretacji. Poziom żelaza i ferrytyny nie zmienia się gwałtownie i jest bardziej miarodajny niż poziom hemoglobiny mierzony w czasie miesiączki.

W przypadku niedokrwistości ważne jest, by leczyć pacjentkę i jej dolegliwości, a nie wyniki. Dlatego, jeśli na hemoglobinie niższej nieznacznie od normy dla wieku i płci, ustabilizowanej na danym poziomie, nie odczuwa Pani dolegliwości typowych dla anemii, należy zastanowić się nad koniecznością dalszego leczenia.

Proponuję wykonać badania w czasie miesiączki i zgłosić się z nimi na zaplanowaną wizytę. W razie konieczności lekarz zleci powtórne oznaczenie w środku cyklu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty