Jak bardzo zmniejszyło się działanie antybiotyku?

Witam. Od 7 dni zażywam Doxycyclinum TZF 100mg z powodu najprawdopodobniej ukąszenia przez kleszcza i występujący rumień wędrujący. Powinnam zażywać go jeszcze przez 14 dni. Dziś się zorientowałam, że dwie z tabletek musiałam pominąć w ktoryms momencie. Jak bardzo zmniejszylo się działanie antybiotyku? Czy zwiększyło się ryzyko wystąpienia boleriozy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, przede wszystkim rumień wędrujący pojawia się od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza zakażonego bakterią borrelia. Właściwie jest dobrym sygnałem – pozwala na wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia, które daje duże szanse powodzenia, jeśli zostaje wdrożone tak szybko. Więcej o rumieniu wędrującym przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza. Niestety przerywanie antybiotykoterapii zmniejsza jej skuteczność i w konsekwencji może zwiększać antybiotykooporność. Poziom leku we krwi powinien być utrzymywany na stałym poziomie, by bakterie nie mogły się namnażać. Więcej zasad, o jakich należy pamiętać, przyjmując antybiotyki w materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-przyjmowac-antybiotyki. Trudno powiedzieć, czy pominięcie dwóch dawek będzie miało jakieś konsekwencje dla Pani, ale proszę brać antybiotyk do końca, zgodnie z zaleconą kuracją. Po skończeniu, proszę skontaktować się z lekarzem i poinformować go o pominiętych dawkach. Lekarz zadecyduje, czy i jakie leczenie będzie konieczne. Proszę również bacznie obserwować swój organizm po zakończeniu antybiotykoterapii – czy nie pojawiają się niepokojące objawy, one mogą być wskazaniem do wznowienia leczenia. O tym, kiedy powinna Pani wykonać badania na obecność przeciwciał, by sprawdzić czy antybiotyk zadziałał, zadecyduje lekarz – czasem zaleca się odczekanie nawet 6 miesięcy. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tematem badań w kierunku boreliozy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-pod-lupa-czyli-skad-mam-wiedziec-ze-moje-leczenie-jest-skuteczne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.