Jak bezpiecznie schudnąć 20kg?

Mam 52 lata przy wzroście 158 cm warzę ok. 80kg. Od 7 lat pracuje na noce przez co mam odwrócony tryb życia. Z powodu nadciśnienia i dyskopatii dwupoziomowej jest wyłącznie w pracy. Pracuje 5 dni w tygodniu na sprzątaniu dużych obiektów (pow.ok 3500m). W rodzinie nie występuje otyłość. Lekarze wykluczyli wszelkie przyczyny chorobowe mojej znacznej nadwagi. O pierwszej w nocy jem kolacje (np.2 parówki,2 bułki jasne,pomidor lub ogórek i do tego zielona herbatę bez cukru). Koło 7 rano jem śniadanie (2-3 kanapki z wędliną/serem żółtym lub dżemem). I idę spać. Wstaję ok 13 i piję kawę. Obiad jem ok 16 (np. zupa przy weekendach mięsa ziemniaki surówka). Przed wyjściem do pracy jeszcze jakaś przekąska np. kanapka. Koło 21,30 filiżanka kawy z mlekiem. Czasem jem również słodycze oraz 1-2 razy w miesiącu fast-foody. Moja nadwaga bardzo utrudnia mi życie ponieważ mam małego wnusia który jest bardzo żywym dzieckiem a mi zwyczajnie brak sił gdyż bardzo szybko się męczę. Proszę o pomoc bo sama już nie daję rady. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
52 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam
Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.
Otyłość pojawia się, gdy organizm otrzymuje większą ilość kalorii, niż ta którą jest w stanie spalić. Kalorie są niezbędne do życia oraz bycia aktywnym fizycznie. Aby utrzymać wagę, należy zrównoważyć energię, którą czerpiemy ze spożytego jedzenia z energią, którą zużywamy. Dostarczanie organizmowi większej ilości kalorii prowadzi do dodatniego bilansu energetycznego, co grozi przyrostem masy ciała i otyłością. Nierównowaga pomiędzy podażą kalorii a ich wykorzystaniem przez organizm jest różna w zależności od człowieka. Odpowiadać za nią może szereg czynników (np. uwarunkowania genetyczne i środowiskowe).
Chwilowe diety nie są najlepszym sposobem na trwałe zmniejszenie wagi ciała. Diety takie często mają doprowadzić do szybkiej utraty wagi lub zakładają unikanie określonych produktów spożywczych. Możliwe jest oczywiście zrzucenie wagi ciała w początkowych stadiach stosowania takiej diety. Jednak dieta, która poważnie ogranicza liczbę spożywanych kalorii lub eliminuje określone produkty, jest ciężka do stosowania przed dłuższy czas. Większość ludzi szybko się nimi męczy, wracając tym samym do swojej poprzedniej wagi.
Badania wskazują, że chudnięcie w tempie 0,5 do 1,5 kilograma tygodniowo poprzez wybieranie zdrowych posiłków, zjadanie średniej wielkości porcji oraz wprowadzanie aktywności fizycznej do obowiązków dnia codziennego jest najlepszym sposobem na zrzucenie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Dzięki zdrowemu odżywianiu i wysiłkowi fizycznemu możemy również obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca i nadciśnienia.

Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida%20dzieci
Zgodnie z jej zaleceniami:

  • jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi
  • wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu
  • ogranicz spożycie tłuszczu- wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał
  • jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych
  • pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów
  • unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone

To zagadnienie było poruszane już wielokrotnie na łamach naszego portalu, szerokie opracowanie zagadnienia znajdziesz w naszych videocastach, odpowiedziach ekspertów i artykułach, przykłady poniżej:
pytania o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-39
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-20-kg-w-pol-roku
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-36
artykuły o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-7-10-kilo-i-utrzymac-jedrne-cialo
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski
video o tej tematyce:
http://abczdrowie.pl/szukaj/odchudzanie%20dzieci

Zachęcamy do zadawania innych pytań na które z przyjemnością odpowiemy.