Coś polecicie dla alergika?

Witam, Jestem facetem, ostatnio coraz bardziej wnerwia mnie mój wygląd. Niestety obowiązki nie pozwalają mi na wizyty u dietetyka, dlatego też proszę o pomoc. Mam 17,5 lat, moje nawyki żywieniowe są niestety fatalne - dużo, często tłusto. Przy wzroście 181 cm ważę 95 kg. Nie jestem bardzo gruby, ale przeszkadzają mi: brzuszek, który chciałbym zredukować, grube uda i pulchna twarz. Moja aktywność fizyczna to - codziennie około 1 h spaceru oraz 0,5 h ćwiczeń fizycznych, z chorób doskwiera mi jedynie alergia oraz hipotonia mięśniowa (ale już prawie całkowicie wyleczona). Nie stosowałem nigdy żadnych diet. Jak już wspominałem moim celem jest "spalenie" brzuszka no i ogólnej ilości tłuszczu z ciała. Proszę o poradę w zakresie diety, jaką mógłbym stosować, ilości danych produktów, które mogę spożywać w ciągu całego tygodnia. Jeśli chodzi o leki to przyjmuję antyalergiczny, raz dziennie. Korzystam też z odczulania. W mojej rodzinie poza mamą i babcią, od strony mamy nikt raczej nie ma problemu z nadwagą. Pozdrawiam. Dominik
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam
Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.
Otyłość pojawia się, gdy organizm otrzymuje większą ilość kalorii, niż ta którą jest w stanie spalić. Kalorie są niezbędne do życia oraz bycia aktywnym fizycznie. Aby utrzymać wagę, należy zrównoważyć energię, którą czerpiemy ze spożytego jedzenia z energią, którą zużywamy. Dostarczanie organizmowi większej ilości kalorii prowadzi do dodatniego bilansu energetycznego, co grozi przyrostem masy ciała i otyłością. Nierównowaga pomiędzy podażą kalorii a ich wykorzystaniem przez organizm jest różna w zależności od człowieka. Odpowiadać za nią może szereg czynników (np. uwarunkowania genetyczne i środowiskowe).
Chwilowe diety nie są najlepszym sposobem na trwałe zmniejszenie wagi ciała. Diety takie często mają doprowadzić do szybkiej utraty wagi lub zakładają unikanie określonych produktów spożywczych. Możliwe jest oczywiście zrzucenie wagi ciała w początkowych stadiach stosowania takiej diety. Jednak dieta, która poważnie ogranicza liczbę spożywanych kalorii lub eliminuje określone produkty, jest ciężka do stosowania przed dłuższy czas. Większość ludzi szybko się nimi męczy, wracając tym samym do swojej poprzedniej wagi.
Badania wskazują, że chudnięcie w tempie 0,5 do 1,5 kilograma tygodniowo poprzez wybieranie zdrowych posiłków, zjadanie średniej wielkości porcji oraz wprowadzanie aktywności fizycznej do obowiązków dnia codziennego jest najlepszym sposobem na zrzucenie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Dzięki zdrowemu odżywianiu i wysiłkowi fizycznemu możemy również obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca i nadciśnienia.
Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#g
Zgodnie z jej zaleceniami:

  • jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi
  • wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu
  • ogranicz spożycie tłuszczu- wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał
  • jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych
  • pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów
  • unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone

To zagadnienie było poruszane już wielokrotnie na łamach naszego portalu, szerokie opracowanie zagadnienia znajdziesz w naszych videocastach, odpowiedziach ekspertów i artykułach, przykłady poniżej:
pytania o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-39
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-20-kg-w-pol-roku
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-36
artykuły o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-schudnac-7-10-kilo-i-utrzymac-jedrne-cialo
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski

Zachęcamy do zadawania innych pytań na które z przyjemnością odpowiemy.