Jak być szczerym wobec rodziców?

Dzień dobry. Ostatnimi czasy czuję się bardzo źle, ponieważ ciągle muszę się kryć przed rodzicami. Mam 2 nie zdane egzaminy na prawo jazdy, więc zmieniłam WORD na oddalony 50 km od mojego miejsca zamieszkania. Rodzice,, nie pozwoliliby mi" na to, według nich wyrzucam pieniądze zarobione przez rodzinę w błoto, więc powiedziałam im, że zdaję w ośrodku w sąsiednim mieście. Zamiast do kościoła chodzę do parku, bo oni nie są w stanie zaakceptować, że panuje wolność wyznania albo nie zawsze chce mi iść na mszę. Wolałabym wtedy bez awantur zostać w domu. To samo tyczy się studiów. Chciałabym kiedyś zrobić 2 kierunek, ale tata na mnie krzyczy, bo płaci mi co miesiąc na uczelni prywatnej i nie dopuszcza do myśli, że kiedyś chciałabym zmienić pracę. Obawiam się, że 2 pracę też będę zatajać, bo za wszelką cenę będą próbowali zmienić moją decyzję. Dodam, że szanuję jego pieniądze, nie mam zamiaru zaraz po skończeniu tego kierunku robić drugiego albo nie pracować w swoim zawodzie. Ciągle żyję w strachu, że kiedyś to moje kobminowanie się wyda i nie wiem co robić.

Witam,
Pani relacje z rodzicami rzeczywiście wymagają naprawy. Wchodzi Pani bowiem w okres dorosłości, wiążący się z podejmowaniem suwerennych decyzji. Warto odbyć poważną rozmowę z rodzicami. Podejmowanie własnych decyzji, popełnianie błędów i wolność wyboru, jest nieodłącznym elementem funkcjonowania młodego człowieka. Rodzice wychowywali Panią przez ostatnie 20 lat wpajając Pani uznane zasady, wartości i przekonania - dziś przychodzi czas, żeby mogła Pani skorzystać z tych nauk w praktyce. Warto także poprosić rodziców o zaufanie do Pani wyborów i do Pani rozsądku - tylko tak bowiem przekonają się o tym, ze wychowali wspaniałą, samodzielną kobietę. jeżeli chodzi o zaplecze finansowe, warto zadbać o realizację zadań, które na bieżąco zaspokoją Pani potrzeby i wyzwania przed Panią stojące, np. przez stypendium czy pracę. Pozwoli to Pani decydować o przeznaczeniu tych środków. Życzę odwagi.