Ograniczanie wolności przez rodziców

witam mam 21 lat i jestem przyszłą studentką. Mój problem polega na tym ze mimo że jestem dorosła a jestem traktowana jak dziecko, które nie może nic robić bo rodzice ograniczają mi wolność. Moje tłumaczenia błagania i inne rzeczy nie pomagają. Chciałam iść do pracy albo jechać na wakacje nic nie mogę. Moja mama boi się wszystkiego. Ostatnio powiedziała ze ludzie są tacy i ze mogą mi pobrać organy itd. Czy moi rodzice powinni udać się do psychiatry? Zaznaczam ze miałam ograniczoną wolność.

Jeśli w Pani przeżyciu rodzice w sposób nadmierny i nieadekwatny ograniczają wolność- warto na początek skonsultować się z psychologiem. Zależnie od oceny sytuacji- wesprze, pomoże w procesie uniezależniania się się od rodziców i stawiania granic, a w razie potrzeby skieruje na psychoterapię rodzinną.

Witam serdecznie,

Często tak się zdarza, że rodzice próbują kontrolować nasze życie jak sami twierdzą z troski o nas. Wynikać to może z ich bardzo lękowej natury. Mówi się nawet o zaburzeniu które nazywa się Lękiem Uogólnionym. Naturą jego jest ciągłe zamartwianie się w zakresie różnych tematów: od tego, że ktoś najbliższy może umrzeć po lęki o byt i pracę. W ramach jak tego typu myśli zaczynają się pojawiać ludzie z tym problemem zaczynają tworzyć cały system zachowań zabezpieczających. Przykładowo: wydzwaniają do osoby o którą się w danym momencie martwią po ta aby sprawdzić czy wszystko ok; unikają sytuacji w której według nich zagrożenie życia byłoby większe. W przypadku gdy lęki dotyczą dzieci objawia się to tym, że zaczynają je mocno ograniczać.
Myślę, że taki problem mogą mieć Pani rodzice.
Warto byłoby porozmawiać z nimi o takiej ewentualności. Zachęcałabym o powiedzeniu im o Pani potrzebach i stopniowym wyznaczaniu granic.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska
www.anna-mochnaczewska.bloog.com.pl
www.integral.com.pl