Nieśmiała i samotna 21-latka

Witam. Mam 21 lat, ostatnio nic mi się nie chce. Mam wrażenie że moje życie nie ma sensu. Jestem osobą bardzo nieśmiałą, przez co nie mam przyjaciół ani chłopaka. Czuję się bardzo samotna. Nic już nie sprawia mi przyjemności, coraz częściej płaczę. Nie chce mi się już nawet chodzić do pracy, czuje się przemęczona, mogłabym całe dnie nie wstawać z łóżka. Nie wiem co się ze mną dzieję. Czy to może być coś poważnego?

Witam serdecznie,

Ewidentnie z Pani opisu wynika, że jest Pani w bardzo obniżonym nastroju. Pani potrzeby emocjonalne (takie jak potrzeba bliskości, zrozumienia, wsparcia i przynależności) nie są spełniane. To powoduje frustrację i poczucie bezsensu. Dodatkowo Pani nieśmiałość może wynikać z lęku przed oceną i odrzuceniem co jeszcze mocniej wpływa na poczucie samotności gdyż utrudnia kontakt z ludźmi. Radziłabym Pani poczutać o schematach, które tworzą się w nas od dzieciństwa i jednocześnie nie pozwalają nam radzić sobie z problemami i emocjami w bardziej przystosowawczy dla nas sposób. Opis czym jest schemat i jakie schematy możemy mieć znajdzie Pani na moim blogu: www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
Zalecałabym Pani rownież kontakt z psychoterapeutą, aby nauczyć się jak poradzić sobie z obniżonym nastrojem, lękiem i jak zacząć robić rzeczy które będą nas uszczęśliwiać.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

www.anna-mochnaczewska.bloog.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Porusza Pani wiele ważnych dla Pani tematów w tym krótkim liście. Jednak najbardziej niepokojący jest Pani obniżony nastrój, apatia i poczucie bezsensu.
Najlepszym sposobem pracy nad samooceną jest praca małymi krokami. Wyznaczając sobie małe cele, łatwiej nam je realizować. Dzięki temu częściej doświadczamy drobnych sukcesów, które budują w nas pewność siebie i wiarę w siebie.
Może jednak rozważyć Pani możliwość rozmowy z psychoterapeutą. Przejście przez własną terapię zaowocuje w przyszłości zarówno w pracy jak i w relacjach.
Pozdrawiam serdecznie
--