Jak działa Fukoksantyna?

Witam serdecznie, chciałbym uzyskać informację nt. fukoksantyny(bezpieczeństwa, przeciwskazań). Zazywam leki na stałe i chciałbym wiedzieć, czy można ją stosować. Te leki są stosowane w przebiegu depresji,niestety przytyłem po tych lekach, dlatego chciałbym wraz z dieta i ruchem stosować fukoksantyne. Z góry uprzejmie dziękuję za udzieloną radę. Pozdrawiam serdecznie,

Dzień dobry,

Fukoksantyna jest zaliczana do grupy karotenoidów oraz uzyskiwana z wodorostów. Istnieją doniesienia naukowe, które rzeczywiście sugerują, że może ona być wykorzystywana we wspomaganiu leczenia nadmiernego stopnia otłuszczenia ciała. Jak się bowiem okazuje, fukoksantyna może przyczyniać się do zwiększenia poziomu ekspresji termogeniny w białej tkance tłuszczowej, czego skutkiem jest potencjalny wzrost produkcji ciepła przez organizm i możliwe nasilenie redukcji
masy ciała. Ponadto badania wskazują, że przyjmowanie fukoksantyny w połączeniu z olejem rybim lub średniołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi (MCT) może być bardziej efektywne w redukcji przyrostu białej tkanki tłuszczowej, aniżeli stosowanie fukoksantyny samodzielnie. Choć wspomniane powyżej dane są niewątpliwie obiecujące, konieczne są jednak kolejne badania, by potwierdzić skuteczność działania fukoksantyny w redukcji masy ciała u ludzi. Pomimo szerokiej oferty suplementów diety wspierających proces redukcji tkanki tłuszczowej nadal brakuje wystarczającej liczby rzetelnych dowodów naukowych, aby można je było zalecać jako skuteczne narzędzie utraty i kontroli masy ciała u osób z nadwagą i otyłych.
Warto mieć tym samym na uwadze, że odpowiednia strategia żywieniowa bazująca na deficycie energetycznym i zwiększonej podaży błonnika pokarmowego, regularnie podejmowany wysiłek fizyczny (co najmniej 150 minut tygodniowo) oraz samokontrola i inne techniki behawioralne to kluczowe elementy kompleksowego, skutecznego podejścia do procesu odchudzania i utrzymania satysfakcjonującej, należnej masy ciała, które znajdują poparcie w dowodach naukowych.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/