Jak interpretować wynik RTG płuc u osoby z uciskiem w klatce piersiowej?

Witam chciałam zasięgnąć porady. Robiłam niedawno rtg płuc ponieważ od dłuższego czasu odczuwam ucisk w klatce piersiowej, pieczenie oraz napady kaszlu szczególnie rano. Wiem że na tomograf trochę poczekam i dlatego piszę na tym forum. Opis wyniku jest następujący :Pola płucne o wzmożonym rysunku naczyniowo - oskrzelowowym w rtg lewobocznym w dolnym polu plucnym słabo wysycone owalne zacienienia - sumacja cieni? Wskazane poszerzenie diagnostyki serce wielkością w granicach normy. Kąty przeponowo - żebrowe wolne.

Lek. Wojciech Zygmunt

Owalne/okrągłe zacienienia w polu płucnym mogą świadczyć o zmianie nowotworowej albo jamie gruźliczej lub grzybiczej. Może to też być artefakt - co sugeruje radiolog - czyli sumacja cieni w badaniu RTG sprawia wrażenie owalnego zacienienia, które tak naprawdę nie występuje. Zdjęcie powinien obejrzeć inny diagnosta. Wskazane jest na pewno wykonanie badania TK klatki piersiowej. Należy pamiętać, że takie badania należy odnosić do stanu klinicznego pacjenta i jego chorób współistniejących i nałogów. Pozdrawiam i życzę zdrowia.