Jak interpretować wynik TK klatki piersiowej i czy konieczna jest chemioterapia?
Witam, mój tata rocznik 1952 miał TK klatki piersiowej z kontrastem oto wynik: W płucach widoczne rozsiane zmiany ogniskowe (meta), najwieksze w prawym plucu w segmencie 10 o srednicy 19mmw lewym plucu w segmencie 9/10, podoplucnowo o śr 27mm. Jamy oplucnowe wolne. W srodpiersiu pojedyńcze węzły chłonne o śr 10mm. Guzowate pogrubienia nadnercza prawnego do 11 mm, lewego do 15 mm o współczynniku osłabienia promieniowania w fazie natywnej ok. 33j.H (meta susp. ). Na granicy badania w wątrobie hipodensyjna zmiana ogniskowa o wymiarach 100x62 mm (meta susp. ). Uwapnione blaszki miażdżycowe w n.wiencowych, aorcie. Zmiany zwyrodnieniowe odcinka th kręgosłupa. Lekarz powiedział, że jest gruczolak nadnerczy, skierował tatę na badanie pet, a także ma już ustalane chemiotetapie. Tata czuje się dobrze. Badanie było robione ponieważ 22 lata temu przeszedł raka krtani (wycięte:krtan, thawica, węzły) oddycha przez rurkę tracheosyomijna. Ma wszczepiony aparat do mowy-dlatego miał zrobione wszystkie badania. 2,5 roku temu miał wykrytego raka jelita (operacyjne usunięty). W zeszłym roku poważnie się przeziebil (miał problemy z oddychaniem, w szpitali zarazony został gronkowcem). Został wyleczony i od roku było wszystko ok. Na nic nie narzeka, nic to nie boli. Czy takie wyniki już przesadzaja, że musi mieć chemiotetapie? Czy oznaczają najgorsze? Jakie badania zrobić?

MĘŻCZYZNA, 66 LAT ponad rok temu
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
74 poziom zaufania
Niestety ale badania wskazują na to, że istnieją ogniska przerzutowe. Pani tata powinien skorzystać z opcji leczenia zaproponowanej przez lekarzy onkologów.