Skurcze jelit i bóle brzucha a ich leczenie

Witam serdecznie, chciałbym zapytać o leczenie częstych skurczy jelit i bólu brzucha. Niestety ja cierpię na te dolegliwości, mam częste bóle brzucha, często właśnie w formie skurczy jelit i do tego jeszcze biegunkę. Mam tak od dziecka, raz częściej a raz rzadziej. Skurcze jelit są bardzo bolesne i czasami zdarza się, że niemal uniemożliwiają mi codzienne funkcjonowanie. Co to może być i przede wszystkim w jaki sposób to leczyć? Czy istnieją jakieś skuteczne leki na skurcze jelit i bóle brzucha, które skutecznie by mi pomogły? Czy może w takich przypadkach dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie medycyny naturalnej, na przykład jakichś ziół czy coś takiego czy jednak w tak ciężkim przypadku jedynym rozwiązaniem są leki? I czy skurcze jelit oraz bóle brzucha mogą być objawem jakiejś groźnej choroby? Będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę, bo momentami nie daję już rady...

Lek. Marta Gryszkiewicz

Na tego typu bóle brzucha najlepiej zażywać leki rozkurczowe (np. No-Spa).
Wskazana jest diagnostyka. W tym celu należy się zgłosić do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu badania klinicznego i wywiadu, lekarz zleci badania dodatkowe i jeśli uzna za wskazane, skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Trudno określić bez bezpośredniego badania, bez badań dodatkowych. Jeśli patologia związana jest ze złym funkcjonowaniem jelita najlepiej w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem. On po bezpośrednim badaniu zaleci dalszy sposób postępowania. Być może konieczne okaże się wykonanie kolonoskopii celem uściślenia diagnostyki.