Jak leczyć depresję u 29-latki?

Witam, od około roku chodzę do psychiatry a od połowy na psychoterapie z powodu depresji, zaburzeń osobowości, samookaleczeń i pewnie coś tam by się jeszcze znalazło. Moje problemy zaczęły dużo wcześniej jednak po pomoc zdecydowałam się pójść gdy grunt palił mi się pod nogami. Leczenie czy terapia z różnym skutkiem, po części jest to moja wina bo dużo spraw regularnie zatajałam przed specjalistami. Przechodząc do sedna, po jednej z prób samobójczych ( nie nazwałabym tego próbą samobójczą ale co ja tam wiem :)), do której wyjątkowo postanowiłam się przyznać psychiatra zaproponowała oddział dzienny. Było to też związane z nikłą reakcją na różne leki i w różnych dawkach (fizycznie jestem całkowicie przebadana, oczywiście zaczeliśmy od tego). Moje pytanie brzmi następująco: Co z psychoterapią gdy będę uczęszczać na oddział dzienny? Na ten czas rezygnuje z niej całkowicie i wracam do niej po pobycie? A może mimo to uczęszczam na nią w innych godzinach? Leczę się prywatnie więc raczej nie ma opcji żeby to połączyć, tak mi się wydaje. Szczerze mówiąc to nie chciałabym rezygnować z terapii bo nie wyobrażam sobie powrotu po przerwie, nie sądzę też żeby pobyt mnie na tyle uzdrowił skoro terapia wstępnie jest bezterminowa/na pare lat. Wiem, że o takie rzeczy powinnam pytać lekarza a nie ludzi z internetu ale jedyne o czym myślę na wizycie: to jak najszybsze jej zakończenie, lekarzy przerabiałam paru więc w tej kwestii problem leży po mojej stronie. Jest mi też zwyczajnie głupio i na tą chwile nie ma opcji bym poruszyła ten temat sama.

Witam Panią. W warunkach dziennego oddziału psychiatrycznego, jak Pani wie, prowadzona jest przede wszystkim psychoterapia grupowa. Bywa, że towarzyszy jej także indywidualna, ale to zależy od organizacji pracy z pacjentami na danym oddziale. Na czas pobytu trzeba będzie raczej zrezygnować z psychoterapii, w której Pani aktualnie jest, jednak po zakończeniu pobytu na oddziale nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją kontynuować, szczególnie jeśli nawiązała Pani dobrą relację ze swoim psychoterapeutą i ma do niego zaufanie. Warto by było omówić z nim na najbliższej wizycie obawy i wątpliwości. Wynik leczenia na oddziale dziennym zależy w dużej mierze od Pani motywacji i zaangażowania, dodam też, że składa się na niego również codzienny udział w psychoterapii grupowej, opieka lekarza, możliwość doboru/zmiany leków i dawki, udział w zajęciach np. relaksacji, muzykoterapii, arteterapii. To może przyspieszyć powrót do zdrowia, pomaga też uszczegółowić diagnozę i zaplanować dalsze leczenie. Pozdrawiam i życzę Pani powodzenia w drodze do zdrowia.