Jak leczyć postępującą kamicę żółciową?

Witam! Mam zdiagnozowana bardzo szybko postępującą kamicę żółciową. Na początku roku trafiłam do szpitala z zastojem żółci i żółtaczką mechaniczną. Wykonano protezowanie i cewnikowanie dróg żółciowych. Za dwa tygodnie mam operację usunięcia pęcherzyka. Zrobiłam dziś badania kontrolnie i podwyższony jest ALT na 39 i GGTP na 62. Czy ma to związek z obecną sytuacją zdrowotną czy dzieje się coś dodatkowo niepokojącego z wątrobą. Jeśli jest to związane z zagęszczeniem żółci, to co powinnam zrobić? Jeść i pić tak by powodować jej rozrzedzenie? Cierpię również na refluks który od czasu protezowania nasilił się. Jem głównie białkowo. Z góry dziekuje za poradę i pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo nam przykro, że towarzyszą Pani takie dolegliwości związane z opisanym schorzeniem dróg żółciowych. Przypadłość ta dotyka coraz częściej młodych ludzi, a związane to może być głównie przez uwarunkowania genetyczne, niewłaściwą dietę, nadużywanie niektórych używek, obniżoną aktywność fizyczną, siedzący tryb życia, a także czynniki stresogenne.

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, określające poziom prób wątrobowych w surowicy. Na podstawie wskazanych wyników badań, GGTP wystąpiło ponad wyznaczoną granicę normy, a wartość ALT – w górnej normie referencyjnej. Nie są to duże odchylenia od ustalonych zakresów, a spowodowane to może być prawdopodobnie Pani chorobą dróg żółciowych. Czasami też zdarza się sytuacja, że próby wątrobowe ulegają podwyższeniu w wyniku niewłaściwej diety, bogatej w tłuste i przetworzone produkty.

Przed planowanym u Pani zabiegiem operacyjnym, mogą być jeszcze powtarzane badania i oceniane przez lekarza prowadzącego.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-zolciowa

https://portal.abczdrowie.pl/kamienie-w-woreczku-zolciowym-objawy-diagnoza-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-kamieni-w-drogach-zolciowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.