Dzień dobry, powinna Pani pilnie skonsultować się z lekarzem . Może to być lekarz pierwszego kontaktu , choć zalecałabym przede wszystkim lekarza psychiatrę. Pani problemy zdrowotne tzn. wypadanie włosów, brak sił, problem z koncentracją to najprawdopodobniej wynik bardzo niskiej wagi ciała. Tak naprawdę już sama ta waga jest zagrożeniem dla Pani życia i zdrowia. Jeżeli chodzi o stanu depresyjne to one mogą być wynikiem stanu zdrowia ale również mogą być odrębnym problemem. Zapewne lekar psychiatra zleci Pani farmakoterapię oraz zaleci psychoterapię. Proszę zadbać o te wizyty i dostosować się do zaleceń. Proszę pamiętać że jest Pani młodą osobą i całe życie jeszcze przed Panią. Z depresji można się wyleczyć i cieszyć pełnią życia. Ale odpowiednia masa ciała tez jest niezmiernie ważna. Trudno funkcjonować w pełni sił, trudno się uczyć, trudno żeby nie cierpiały Pani włosy i paznokcie przy takiej masie. Zapewne jest Pani niedożywiona, domyślam się że może mieć Pani również anemię. Także wnikliwa diagnostyka jest pilna i konieczna.
Pozdrawiam A. Pacia
Opisane przez Panią objawy wskazywać mogą na depresję. Nie jestem w stanie postawić diagnozy po tak krótkim opisie, jednak budzi on mój duży niepokój. Ważne jest to, aby skonsultowała się pani z lekarzem psychiatrii i podjęła psychoterapię. To bardzo ważne.
Jeśli jest Pani pełnoletnia nie potrzebuje Pani zgody opiekunów aby skorzystać z porady tych specjalistów. Do psychiatry może udać się Pani bez skierowania od lekarza rodzinnego. Proszę poszukać w swojej najbliższej okolicy tych specjalistów. Jeśli będzie trudność w zarejestrowaniu się, proszę rozważyć wizytę odpłatną. W sytuacji, którą Pani opisała objawy są niepokojące i zachęcam do szybkiego działania.
Proszę także rozważyć rozmowę z bliską osobą. Wsparcie w depresji, nastroju dysforycznym jest nieopisanie ważne. Proszę wybrać taką osobę, w swoim otoczeniu, która nie ocenia, nie mówi "weź się w garść" itp. tylko potrafi słuchać i jest pomocna, zaangażowana w szukanie rozwiązań. Przeżywanie z bliską osobą trudnych momentów, jest lżejsze. Ważne jest także to, by móc liczyć na wsparcie nawet w momentach, w których chce się je odrzucić.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ciągłe zmęczenie, płaczliwość, uczucie pustki, problemy ze snem i napady lęku – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak pokonać stany depresyjne? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Stany depresyjne, zmęczenie, problemy z koncentracją – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak leczyć stany depresyjno-lękowe u młodej osoby? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Stany depresyjne po zerwaniu – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Niechęć do życia, stany depresyjne - dlaczego tak jest? – odpowiada Lek. Jan Karol Cichecki
- Stan depresyjny u 22-letniej osoby – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Stany depresyjne i natłok myśli u 29-letniej osoby – odpowiada Mgr Magdalena Tylko
- Huśtawki nastrojów a zaburzenia depresyjne – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy łagodny epizod depresyjny jest klasyfikowany jako choroba psychiczna? – odpowiada Mgr Karina Szczęsna