Jak leczyć wypadanie włosów przy celiakii?

Witam,moj problem dotyczy wypadania wlosow,pierwszy raz zanotowalam to ok.4 miesiecy temu ale wtedy mialam anemie I stracilam nie tylko duzo wlosow ale rowniez rzesy,przez 3 miesiace bralam zelazo w tabletkach,powtornie zrobilam badanie krwi I lekarz powiedzial ze wszystko jest dobrze jednak wlosy nadal wypadaja,garsciami ,postanowilam je troche skrocic ale I to nie pomoglo. Odrzywiam sie w miare dobrze,duzo owocow I warzyw I ogolnie problemow nie mam ,choruje jedynie na celiakie jak to leczyc?
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn
54 poziom zaufania

Witam,
przyczyn wypadania wlosow moze byc wiele. Proponuje wybor zywnosci bogatej w cynk, potas, biotyne i zelazo. Duza ilosc warzyw. Dbanie o diete i regularne posilki, zapobieganie
nemii. Ze wzgledu na celiakie jadac czesto brazowy ryz, kasze gryczana, a takze jaglana. Konieczne jest wykonaanie dosatkowyh badan. Miedzy innymi hormonow tarczycy. Proponuje takze konsultacje u dermatologa w celu sprawdzenia stanu skory glowy i odpowiedniej diagnozy, gdyz moze konieczne bedzie leczenie dermatologicznie.

0

Włosy mogą wypadać z różnych przyczyn. Bardzo często spowodowane jest to niedoborami składników odżywczych (nie tylko żelaza) lub stanów chorobowych jak np. niedoczynność tarczycy, czy grzybica. Dlatego warto przeprowadzić dodatkową diagnostykę, a na teraz stosować dietę bogatą w podstawowe składniki:
witamina A (np. jaja),
witaminy z grupy B (np. pieczywo pełnoziarniste bezglutenowe, orzechy i rośliny strączkowe),
żelazo (np. czerwone mięso, wątroba, otręby oraz warzywa ciemnozielone np. szpinak, seler naciowy, sałata, brokuły czy awokado),
kwasy tłuszczowe omega3 (olej lniany, oliwa z oliwek, tłuste ryby morskie),
cynk (czosnek, szparagi, figi, ziemniaki, banany, bakłażany,
selen (cebula orzechy, czosnek),
krzem (czerwona i zielona papryka, ogórki , kiełki soczewicy).

Pamiętać proszę jednak o tym, żeby w posiłku z dużą zawartością żelaza nie jeść produktów z duża zawartością wapnia, ponieważ wapń utrudnia wchłanianie żelaza. Dodatkowo, warto do posiłków bogatych w żelazo, dodać dużo warzyw zawierających witaminę C, ponieważ zwiększa ona przyswajalność żelaza.

0

Witam. Jak już zostało wspomniane przyczyn wypadania włosów może być wiele.Mogą to być wszelkie niedobory związane z drastycznymi dietami, niedożywieniem, niezdrowymi nawykami (palenie tytoniu i picie alkoholu) niekorzystnie wpływają na nasze włosy Ciężko jednak jednoznacznie określić którego z całego szeregu witamin i mikroelementów nam brakuje, dlatego nasza dieta powinna być zawsze bogata i urozmaicona.Pozdrawiam

0
Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław
38 poziom zaufania

Witam,
Po pierwsze diagnostyka. Celiakia jest chorobą z autoagresji i nie lubi samotności, często towarzyszą jej inne choroby z tej samej grupy. Proszę wykonać badania tarczycy ( anty-TG, anty-TPO, TSH, FT3, FT4), jeżeli którykolwiek wynik będzie pozytywny mamy przyczynę. Nigdy nie dobieram żywności bez badań krwi żylnej, dieta to sprawa bardzo indywidualna i to co wszystkim służy Pani niekoniecznie musi. Każdy z nas ma inny garnitur genów a co za tym, idzie inne zapotrzebowania pokarmowe. Celiakia to także moja osobista "zmora", a mój organizm wydaje się kompletnie odstawać od tłumu ;) Latami dochodziłam do tego, co jest rzeczywiście dla mnie odpowiednie, co "leczy" mój organizm a nie go obciąża. Proszę także być czujną w stosunku do glukozy (cukrzycy), często mamy ten allel aktywny przy aktywnych genach HLA DQ2/DQ8.
pozdrawiam i życzę udanych poszukiwań!

0

Witam,
Po pierwsze, celiakia wcale nie musi wpływać tu bezpośrednio na problem z wypadaniem włosów, oczywiście w kwestii żywieniowej, ponieważ tego typu problem najczęściej ma podłoże braków mineralnych. Zatem należałoby rozpocząć od odpowiedniego dożywienia organizmu. Przy dużych niedoborach trudne jest ich uzupełnianie nawet odpowiednią żywnością w diecie. Proponuję zatem suplementację dobrymi środkami, najlepiej naturalnymi, a nie chemicznymi (aptecznymi). Oczywiście zanim dożywi Pani odpowiednio organizm, należy wykonać badania podstawowe ale i nieco rozszerzone, chociażby uwzględniając tarczycę, ale i wątrobę, która jeśli źle pracuje, to nie jest wstanie przerabiać i syntetyzować odpowiednich składników potrzebnych naszemu organizmowi.
Pozdrawiam
Małgorzata Ledwoń

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty