Dlaczego tak strasznie wypadają mi włosy?

Mam 169cm wzrostu. Moja waga to 50kg. Schudłam jakieś 4Kg.. Mam 19 lat oraz niedobór żelaza. Jem tabletki surbifer durules jednak nadal strasznie wypadaja mi wlosy. Zjadłam już 70tabletek. Co powinnam zrobić w zaistniałej sytuacji

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Aby odpowiedzieć na pytanie potrzebowałabym o wiele więcej danych. Włosy mogą wypadać z bardzo wielu przyczyn. Mogą to być niedobory witamin i składników mineralnych, problemy hormonalne, niewłaściwa dieta, stres, niektóre choroby, zbyt szybkie odchudzanie. Radziłabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu i zrobić podstawowe badania (plus hormony tarczycy).

Jeśli chodzi o dietę dla zdrowych włosów, to ważne aby była to pełnowartościowa, dobrze zbilansowana dieta. Szczególną uwagę warto zwrócić na witaminy A, C i E, aminokwasy siarkowe (produkty mleczne, zboża, jajka, czosnek, cebula, kapusta, brokuły), witaminy z grupy B, cynk, miedź, żelazo, a także kwasy tłuszczowe omega-3 (tłuste ryby, orzechy, migdały, oleje).

Warto wybierać produkty pełnoziarniste, jeść dużo warzyw i owoców, ograniczyć cukier, kawę i używki, jako przekąskę jeść orzechy i migdały (uwaga na kaloryczność). Warto też choć raz w tygodniu jeść wołowinę, która zawiera dużo żelaza, cynku i białka.

Wszystko jednak zależy od ogólnego stanu organizmu, zalecałabym kontakt z dietetykiem, który oceni stan odżywienia i ustali prawidłowe zalecenia.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Dzień dobry,

warto się zgłosić do dietetyka z wynikami badań. Specjalista przeanalizuje Pani sposób odżywiania się i wskaże prawidłowy sposób odżywiania się.

Pozdrawiam