Dieta wegańska u nastolatka

Witam. Jestem osiemnastoletnim chłopakiem na diecie wegańskiej od niedawna i boję się czy aby napewno dostarczam odpowiednią ilość witam i minerałów swojemu organizmowi. Dlatego też chciałbym się zapytać gdzie mogę znaleść jakąś aktualną i wmiarę pewną strone z listą zawartości poszczególnych witamin i periwiastów w warzytwach i owocach. Zależy mi np. na wapniu i cynku. ponieważ chcciałbym kopopnowac moje pozsiłki tak by nie było w nich nedoboru np. wapnia cynku żelaza itp . Z góry dziękuję

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Najlepszym wyjściem byłoby skonsultowanie swojego jadłospisu ze specjalistą.

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe:

Wapń 1200 mg
Żelazo 12mg
Cynk 11 mg

Produkty bogate w wapń: mak: sezam, nasiona chia, mąka sojowa, mleka roślinne wzbogacane, migdały, figi, amarantus, słonecznik, jarmuż, kapusta pekińska, szpinak, natka pietruszki oraz brokuły.

Produkty bogate w żelazo: nasiona dyni, rodzynki, sezam, otręby pszenne, natka pietruszki, szpinak, porzeczki, soja, suszone morele. Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza, proszę zwrócić na to uwagę.

Produkty bogate w cynk: soczewica, pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy arachidowe, płatki owsiane.

Podaje Panu link do strony z poradnikiem w jaki sposób komponować dietę wegańską:
http://dieta.mp.pl/diety/zdrowe_diety/show.html?id=74452 oraz do tabel żywieniowych w diecie roślinnej http://veganworkout.org.pl/tablice-zywieniowe-witaminy/.

Proszę również nie zapominać o suplementacji witaminy B12.

W razie pytań proszę o kontakt.