Zażywanie żelaza i witaminy B12 przez długodystansowego biegacza

Witam ! Mam pytanie dotyczące suplementacji a mianowicie jestem biegaczem dlugodystansowym tzn na treningach biegam po 20-30 km czy przy tak dużym wysiłku wskazane by było zażyć żelazo firmy "ale" i drugie pytanie dotyczy witaminy B12 czy trzeba zażywać gdyż od 3 lat nie jem mięsa a słyszałem że ciężko ją dostarczyć poprzez inne produkty. No i na koniec czy B12 i żelazo można przedawkowac i zrobić sobie krzywdę. Za odpowiedź z góry dziękuję Paweł

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Jeśli nie spożywa Pan żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego konieczna jest suplementacja witaminą B12. Zalecana suplementacja to 25 - 100µg dziennie lub 2000µg 1 x w tygodniu, może Pan wzbogacić również swoją dietę o produkty fortyfikowane witaminą B12 (np. mleka roślinne). Natomiast najbardziej dokładnym testem jest sprawdzenie poziomu kwasu metylmalonowego w moczu. Witamina B12 jest witaminą rozpuszczalna w wodzie, trudno jest ją przedawkować. Do dziś nie są znane przypadki spożycia toksycznych ilości witaminy tej witaminy.

Proszę o wykonanie morfologii( m.in : RBC, HGB, HCT,MCV, MCH, MCHC, Ferrytyna, Transferryna, Witamina B12, Kwas foliowy, Żelazo) by sprawdzić czy konieczna jest suplementacja żelaza. Produkty roślinne bogate w żelazo: nasiona dyni, rodzynki, sezam, otręby pszenne, natka pietruszki, szpinak, porzeczki, soja, suszone morele. Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza z pożywienia. Przedawkowanie żelaza może prowadzić do hemochromatozy.

W razie pytań proszę o kontakt

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny

Anna Kołdon