Dieta wegańska przy diagnozie talasemii beta

Dzień dobry, Mam zdiagnozowaną talasemię beta, jednak jest to forma tej choroby w bardzo lekkiej postaci. Nie przyjmuję leków, nie jest prowadzone leczenie w żadnej formie. Mam 19 lat i chcę przejść na dietę wegańską. Czy w moim przypadku jest to w jakiś sposób niewskazane?W jakich ilościach powinnam spożywać produkty bogate w żelazo? Bez ograniczenia i więcej niż zazwyczaj czy może ograniczyć?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie,

W przypadku talasemii minor (czyli najłagodniejszej formy choroby, gdzie nie ma przetoczeń krwi i pacjenci nie wymagają leczenia) nie ma konkretnych zaleceń dietetycznych. Jednak, ponieważ planuje Pani przejść na weganizm należy skontaktować się bezpośrednio z dietetykiem w celu ustalenia dobrze zbilansowanej diety dostarczającej odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych. Jeśli miałaby Pani wykonywane transfuzje krwi należałoby ściśle kontrolować ilość żelaza w diecie (organizm nie jest w stanie sobie poradzić z jego nadmiarem po rozpadzie tkanek). Mimo wszystko nie jest wskazana suplementacja żelaza lub jego nadmiar w diecie, jeśli nie pojawił się jego niedobór. Dzienna zapotrzebowanie dla kobiet to około 18 mg żelaza. Tak jak pisałam ilość żelaza zależy od wyników badań. Mimo wszystko ograniczenie produktów bogatych w żelazo (gł. podroby, owoce morza i wołowina). Należy także pamiętać, że połączenie produktów roślinnych bogatych w żelazo z witaminą C także zwiększa jego przyswajalność.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian należy skonsultować to z lekarzem, a potem z dietetykiem, który zobaczy wyniki Pani badań.

Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
A. Erdmann

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty