Dieta wegańska przy diagnozie talasemii beta

Dzień dobry, Mam zdiagnozowaną talasemię beta, jednak jest to forma tej choroby w bardzo lekkiej postaci. Nie przyjmuję leków, nie jest prowadzone leczenie w żadnej formie. Mam 19 lat i chcę przejść na dietę wegańską. Czy w moim przypadku jest to w jakiś sposób niewskazane?W jakich ilościach powinnam spożywać produkty bogate w żelazo? Bez ograniczenia i więcej niż zazwyczaj czy może ograniczyć?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam serdecznie,

W przypadku talasemii minor (czyli najłagodniejszej formy choroby, gdzie nie ma przetoczeń krwi i pacjenci nie wymagają leczenia) nie ma konkretnych zaleceń dietetycznych. Jednak, ponieważ planuje Pani przejść na weganizm należy skontaktować się bezpośrednio z dietetykiem w celu ustalenia dobrze zbilansowanej diety dostarczającej odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych. Jeśli miałaby Pani wykonywane transfuzje krwi należałoby ściśle kontrolować ilość żelaza w diecie (organizm nie jest w stanie sobie poradzić z jego nadmiarem po rozpadzie tkanek). Mimo wszystko nie jest wskazana suplementacja żelaza lub jego nadmiar w diecie, jeśli nie pojawił się jego niedobór. Dzienna zapotrzebowanie dla kobiet to około 18 mg żelaza. Tak jak pisałam ilość żelaza zależy od wyników badań. Mimo wszystko ograniczenie produktów bogatych w żelazo (gł. podroby, owoce morza i wołowina). Należy także pamiętać, że połączenie produktów roślinnych bogatych w żelazo z witaminą C także zwiększa jego przyswajalność.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian należy skonsultować to z lekarzem, a potem z dietetykiem, który zobaczy wyniki Pani badań.

Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
A. Erdmann

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada również tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością "fitness - nowoczesne formy gimnastyki".
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy