Dieta w hemochromatozie

Witam. Chciałabym się dowiedzieć/zapytać czy można ułożyć jakąś dietę, która absolutnie nie zawiera żelaza. Chodzi o dietę w hemochromatozie . Z góry dziękuję .

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

najmniej żelaza zawierają diety wegeteriańskie, ale odrobina też tam będzie zawarta, z tym że żelazo pochodzenia roslinnego wchłania się gorzej i jest mniej przyswajalne przez organizm.

Pozdrawiam serdecznie

Nie jest możliwe ułożenie diety zupełnie nie zawierającej żelaza, gdyż jest zawarty praktycznie w każdym produkcie spożywczym, a nawet w wodzie. Nie we wszystkich produktach spożywczych stwierdzana ilość żelaza jest znacząca, są także produkty zawierające takie formy żelaza, których przyswajalność w normalnych warunkach jest minimalna. U większości chorych na hemochromatozę wykluczenie z diety mięsa i podrobów, mięsa ryb i orzechów oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych daje wsytarczające rezultaty dla zapobiegania rozwojowi objawów nadmiernego obciążenia żelazem. Sugerowałabym jednak wizytę u dietetyka z którym omówi Pani swoją sytuację oraz dobierze odpowiednie zastępniki za eliminowane z diety produkty, gdyż oprócz żelaza ograniczeniu podlegają także liczne inne składniki odżywcze.