Jak leczyć zaburzenia koncentracji po udarze?

Witam.Mam 50 lat.7 lat temu przeszlam udar mozgu.Po udarze nie wiedzialam co to jest np.kalkulator jak go uzywac itp.Lekarz powiedzial ,ze to powinno minac.Minelo.Ale na chwile obecna wszystko notuje co kupic ,co musze zrobic notuje gdy cos pomysle s nie chce zapomniec,nie potrafie nauczyc sue niczego nowego.Czasem maz mi cos tlumaczy a ja i tak niewiem ci powinnam zrobic.Czesro nie potrafie sie skupuc i zebrac mysli.Bardzo mnie ti denerwuje.Natomiast potrafie przeczytac dlugi artykul i zapamietac wazne zeczy.Dlaczego tak sie dzieje?Nie sprawiaja mi problemu czynnosci ,ktore sa rutyna.Czy juz zawsze bede wszystko notowac?Dodam ,ze mialam przed udarem straszne bole glowy i TIA a nastepnie niewlad lewej strony ciala.Milego dnia.

Po udarze w tak wczesnym wieku, gdy występują opisane dolegliwości, istotna może być komponenta psychologiczna zaburzeń, której obecność skłaniałaby do rozważenia psychoterapii u psychologa klinicznego-psychoterapeuty. Natomiast generalnie i obiektywnie rozważając wspomaganie farmakologiczne w tym stanie celowe jest zażywanie tzw. preparatu nootropowego, np. tabletek Nootropil po 1.2 g ( na receptę ) w dawce 2 tabl. rano i 2 tabl. w południe. Konieczne jest też diagnostyczne sprecyzowanie przyczyn wystąpienia udaru w tak młodym wieku. Jeżeli istnieją zaburzenia sprzyjające udarowi, na które można wpłynąć, to warto je eliminować, np. używki (zaprzestać palić papierosy, odstawić alkohol ), nadciśnienie tętnicze ( ograniczyć spożycie soli kuchennej, stosować leki przeciw nadciśnieniu ), zaburzenia lipidów krwi ( zredukować poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, np. dietą śródziemnomorską z dodatkiem suplementów omega-3 i lekami z grupy statyn - na receptę ), w przypadku otyłości zwiększyć aktywność ruchową. O ile przyczyną udaru była trombofilia, zespół antyfosfolipidowy ( hematologiczna ) lub niemiarowość serca, np. migotanie przedsionków ( kardiologiczna, w mechanizmie zatorowym ) - należy stosować leki przeciwkrzepliwe ( na receptę, np. z grupy NOAC ). Jeśli do udaru doszło na tle migrenowego skurczu tętnic mózgu, należałoby z neurologiem ustalić możliwość profilaktycznego leczenia migreny. Wymienione działania stanowią jednocześnie prewencję wtórną udaru, jak i wpływają na poprawę ogólnego stanu zdrowia, która sprzyja poprawie koncentracji uwagi i funkcji pamięciowych.