Jak leczyć zachowania nałogowe?

Mam 22 lata, od wielu lat nałogów wręcz rozdrapuję krosty, gł.na twarzy oraz bogryzam paznokci(chociaż teraz już robię to rzadziej). Bardzo mi przeszkadza moje zachowanie i się tego wstydzę jednak nie potrafię przestać. Co powinnam zrobić, nie ukrywam że wolałabym załatwić to sama bez lekarzy, czy terapii?

Szanowna Pani, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z psychologiem w celu diagnozy podłoża Pani trudności. Podczas takowej konsultacji najprawdopodobniej psycholog udzieli Pani informacji zwrotnej dotyczącej potrzeby i formy pomocy (np. terapia psychologiczna, kontakt z innym specjalistą), pozdrawiam