Jak leczyć zaleganie plwociny u karmiącej?

Dzień dobry, od 6 tyg. czuje zalegająca plwocine, lekarz powiedział ze na płucach czysto, posiew plwociny nic nie wykazał. Wg zaleceń inhaluje się nebudose hipertoniczny i pije sól emska, dodam ze karmie piersią. (Plwocine odkrztuszanie raz lepiej raz gorzej). Wszystko zaczęło się od bólu gardła, który powracał kilka razy przez ostatnie 3 miesiące. Nie mam kataru, kaszlu ani gorączki. Czy powinnam się udać do specjalisty? Czy mogłabym coś jeszcze zastosować podczas karmienia piersią? Dziękuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam, na pewno warto te dolegliwości skonsultować z internistą, jeśli to nie przyniesie żadnych efektów – być może pomocny będzie laryngolog. Każda dolegliwość, która nie mija z upływem czasu, powinna zostać zanalizowana przez specjalistę, ponieważ przyczyn zalegania wydzieliny może być wiele. Jako że karmi Pani piersią, to nie wszystkie farmaceutyki apteczne mogą być stosowane – istnieje ryzyko przeniknięcia substancji czynnych do mleka. Za to wiele sposobów naturalnych pozostaje bez negatywnego związku z karmieniem piersią. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywa Pani na co dzień oraz nawilżyć organizm „od wewnątrz” - to jest spożywać odpowiednią ilość wody, by zalegająca plwocina uległa rozrzedzeniu. Działanie mukolityczne mają również napary z kopru włoskiego czy tymianku oraz oregano. Te dwa ostatnie zioła mają też działanie bakteriobójcze. Warto stosować tzw. parówki z ich użyciem. Tą metodą można również inhalować się zwykłym roztworem wody z solą – również wpłynie pozytywnie na rozrzedzenie flegmy. Inne naturalne i bezpieczne metody walki z kaszlem w naszym artykule. Być może te wskazówki okażą się dla Pani cenne: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-kaszel. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.