Jak mądrze wspierać osobę uzależnioną od alkoholu?

Witam, bliska mi osoba - kobieta, przyznała ostatnio (po wielu sygnałach od innych), że ma problem z alkoholem. chce się leczyć i jest do tego mocno zmotywowana - to jej pierwsza próba. Ja muszę ją w tym wesprzeć, natomiast nie wiem do końca jak. Nigdy nie miałam styczności z alkoholikiem. Chce nam też czas zaplanować, ona będzie chodziła do psych. ja chce ją mądrze wspierać - jak to zrobić najlepiej? Są może jakieś publikacje na temat ludzi, w takich relacjach?

Polecam książkę "Alkoholik - instrukcja obsługi" Głowacz Ewelina, Reisch-Klose Jolanta.
Mądre wspieranie to bycie przy tej drugiej osobie, ale przy okazji nie wchodzenie w jej problemy emocjonalnie (użalanie się nad nim, zbyt duża empatia, stawianie problemów wspieranej osoby nad swoje własne itp). Przyjaciółka będzie przeżywać wzloty i upadki - wtedy należy przy niej być, wysłuchać i nie pozwalać by zrezygnowała z terapii (bo i takie sytuacje mogą się pojawić). Również zadawanie zbyt wielu pytań i napastliwość nie będzie dobra, bo wtedy przyjaciółka może czuć się osaczona. Najlepiej być, wysłuchać gdy będzie taka potrzeba i zachować emocjonalny dystans do problemu.
Może się również Pani wybrać na konsultację do Centrum Leczenia Uzależnień, gdzie dowie się Pani w jaki sposób może wspierać swoją koleżankę. Pozdrawiam.