Dzień dobry, stosuje Pani farmakoterapię i psychoterapię. To wsparcie, które przy nerwicy lękowej, jest zalecane. Warto, aby o tych objawach, lękach i obawach rozmawiała Pani na bieżąco zarówno z lekarzem prowadzącym, jak i z psychoterapeutą. Życzę siły i cierpliwości!
Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.
Witam!
Domyślam się, jak bardzo uciążliwe są objawy, które Pani opisała. Proszę się nie poddawać i szukać drogi wyleczenia lub chociaż złagodzenia dolegliwości.
Lęk jest niezrozumiałą obawą przed nierealnym, niezdefiniowanym obiektem. Według psychologii pierwsze lata życia (włączając czas życia płodowego) to okres tworzenia się zrębów naszej osobowości. Jeśli w tym czasie cokolwiek poszło nie tak, jeśli dziecko bardzo bało się, a strach ten nie został ukojony przez dorosłych, w jego organizmie został zapisany trwały schemat reakcji neurologicznych, fizjologicznych, a nawet biochemicznych. Ponieważ jednak jako ludzie posiadamy ogromną zdolność adaptacji, wykształcamy mechanizmy obronne, by nie odczuwać cierpienia – w tym wypadku z powodu lęku, przez cały czas. Dlatego przekształcamy uogólniony niepokój w fobie, czyli konkretne obawy odczuwane w konkretnych okolicznościach. Często nie mają one rzeczywistego uzasadnienia, ale manifestują się w określonych sytuacjach, np. przybierając postać lęku o zdrowie i życie. Dzięki temu możemy nie bać się cały czas.
Psychoterapia ma za zadanie odnaleźć przyczyny przeżywanych symptomów, nierzadko w przeszłości, nauczyć chorego nowych sposobów myślenia, reagowania. Zbudować w sobie zdolność do samouspokajania tak, by nawet, gdy lęk się pojawi, z czułością i akceptacją go dostrzec, wysłuchać i tym samym wyciszyć.
Jeśli nie konsultowała się Pani jeszcze z lekarzem psychiatrą, może to również byłby pomocny krok, farmakoterapia mogłaby złagodzić dolegliwości. Być może dobrze byłoby, oprócz psychoterapii, zainteresować się szerzej tematem lęku i metodami pracy z silnymi emocjami.
Pozdrawiam serdecznie i życzę uspokojenia uciążliwych symptomów.
Proszę zajrzeć również do artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/gdy-cialo-jest-zdrowe-a-choroba-urojona-czyli-cala-prawda-o-hipochondrii
• https://portal.abczdrowie.pl/hipochondria
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy nerwica może powodować te objawy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak można leczyć hipochondrię? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak radzić sobie z lękiem przed inną osobą? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Jak pozbyć się lęku w nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Jak mam leczyć natrętne myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nerwica natręctw i napady lęku – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Jak leczyć objawy hipochondrii? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć lęki przy depresji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nerwica i hipochondria – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Czy to są objawy nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś