Jak mam leczyć te objawy lęku?

Witam,. Choruje na nerwice lekowa, hipohondria. Przyjmuje leki chodzę na terapie od 3 lat. Czasem mam tak ze dobrze się czuje ale ogólnie non stop jakiś tam lęk we mnie siedzi.. najbardziej przerażające jest dla mnie to jak budze się rano otworze tylko oczy i czyje taki dziwny niepokój lęk, serce mi szybko bije i trwa to tylko kilka sekund . Czy nic mi się nie stanie ? Nie umre od tego proszę mi powiedzieć bardzo się martwię myślę o tym dodam ze rok temu bylam u kardiologa, echo,ekg wszystko dobrze , holterol 24 Ekg wykonany w tym roku we wrześniu. Non stop robione ekg y lekarza rodzinnego wszystko dobrze. Martwię się

Dzień dobry, stosuje Pani farmakoterapię i psychoterapię. To wsparcie, które przy nerwicy lękowej, jest zalecane. Warto, aby o tych objawach, lękach i obawach rozmawiała Pani na bieżąco zarówno z lekarzem prowadzącym, jak i z psychoterapeutą. Życzę siły i cierpliwości!

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Domyślam się, jak bardzo uciążliwe są objawy, które Pani opisała. Proszę się nie poddawać i szukać drogi wyleczenia lub chociaż złagodzenia dolegliwości.

Lęk jest niezrozumiałą obawą przed nierealnym, niezdefiniowanym obiektem. Według psychologii pierwsze lata życia (włączając czas życia płodowego) to okres tworzenia się zrębów naszej osobowości. Jeśli w tym czasie cokolwiek poszło nie tak, jeśli dziecko bardzo bało się, a strach ten nie został ukojony przez dorosłych, w jego organizmie został zapisany trwały schemat reakcji neurologicznych, fizjologicznych, a nawet biochemicznych. Ponieważ jednak jako ludzie posiadamy ogromną zdolność adaptacji, wykształcamy mechanizmy obronne, by nie odczuwać cierpienia – w tym wypadku z powodu lęku, przez cały czas. Dlatego przekształcamy uogólniony niepokój w fobie, czyli konkretne obawy odczuwane w konkretnych okolicznościach. Często nie mają one rzeczywistego uzasadnienia, ale manifestują się w określonych sytuacjach, np. przybierając postać lęku o zdrowie i życie. Dzięki temu możemy nie bać się cały czas.

Psychoterapia ma za zadanie odnaleźć przyczyny przeżywanych symptomów, nierzadko w przeszłości, nauczyć chorego nowych sposobów myślenia, reagowania. Zbudować w sobie zdolność do samouspokajania tak, by nawet, gdy lęk się pojawi, z czułością i akceptacją go dostrzec, wysłuchać i tym samym wyciszyć.

Jeśli nie konsultowała się Pani jeszcze z lekarzem psychiatrą, może to również byłby pomocny krok, farmakoterapia mogłaby złagodzić dolegliwości. Być może dobrze byłoby, oprócz psychoterapii, zainteresować się szerzej tematem lęku i metodami pracy z silnymi emocjami.

Pozdrawiam serdecznie i życzę uspokojenia uciążliwych symptomów.

Proszę zajrzeć również do artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/gdy-cialo-jest-zdrowe-a-choroba-urojona-czyli-cala-prawda-o-hipochondrii

https://portal.abczdrowie.pl/hipochondria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.