Jak mam sobie poradzić z takimi dolegliwościami?

Dzień dobry, dwa tygodnie temu zgłosiłam się do ginekologa po przebytej infekcji. Brałam wcześniej iladian direct, który pomógł, ale zauważyłam po niej trzy maleńkie brodawki. Ginekolog stwierdził kłykciny kończyste, przypisał mi condylinę. Nie zastosowałam jej od razu bo dostałam miesiączkę, a potem zapalenie pęcherza. Przy zapaleniu pęcherza furagina nie pomogła, dostałam monural, po którym dolegliwości ustąpiły. Niestety po tych 10 dniach kłykciny bardzo się powiększyły, całe wejście do pochwy jest pokryte dużymi „guzkami”, na dole kłykcin jest więcej i ciągle powstają. Trzy dni stosowałam condylinę, dziś jest czwarty gdy powinnam odstawić, a efektów nie ma żadnych. Jak były tak są i rosną sobie dalej. Dodatkowo skóra między pochwą, a odbytem stała się luźniejsza i bardzo sucha, a na dole warg sromowych widoczne są „owrzodzenia”. Innych dolegliwości poza dużą ilością lepkiego białego śluzu nie ma. Prosiłabym o poradę co zrobić z tym dalej bo bardzo się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam, preparat, który Pani stosowała opiera się na działaniu podofilotoksyn, natomiast kuracja może trwać nawet 3-6 tygodni z przerwami. Proszę skontaktować się z lekarzem, który zlecił leczenie preparatem, bo istnieje ryzyko, że nie zastosowała się Pani do jego zaleceń lub konieczne jest wydłużenie kuracji przez powtarzanie jej co tydzień. Ginekolog może również zmienić rodzaj leczenia – np. na imikwimod. W przypadku dokuczliwych i rozległych zmian możliwe jest też leczenie ambulatoryjne, w tym krioterapia lub laseroterapia, a nawet usuwanie kłykcin kończystych chirurgicznie. Zawsze o metodzie leczenia decyduje ginekolog na podstawie obserwacji zmian skórnych. Więcej pod tym adresem, sugeruję zapoznanie się z obszerną opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-condyline-na-klykciny-konczyste. Musi Pani wiedzieć, że walka z brodawkami płciowymi nie jest łatwa, a leczenie bywa długie i żmudne, niemniej należy do niego wrócić jak najszybciej. Istnieją także naturalne metody walki z kłykcinami, takie jak okłady z octu jabłkowego czy nacieranie zmian olejkiem z drzewa herbacianego, lecz ich skuteczność jest dyskusyjna. Ponieważ obecność kłykcin kończystych jest skutkiem zarażenia wirusem HPV, którego nosicielem jest się aż do końca życia, aby zminimalizować ryzyko nawrotu zmian, należy dbać o odporność. Wirus HPV atakuje w wyniku spadku wydolności układu immunologicznego. W tej sytuacji warto pamiętać o witaminie D3, a także o naturalnych metodach podnoszenia odporności, jak czosnek czy produkty zawierające dużą ilość witaminy C oraz naturalne wyciągi roślinne (pokrzywa, jeżówka, olej z czarnuszki). Więcej o wirusie HPV, wywołującym m.in. brodawki płciowe, pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/6-faktow-o-hpv-ktore-powinna-znac-kazda-kobieta. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.