Jak mam sobie radzić z nadmierną nerwowością?

Witam. Strasznie się denerwuje. Mama 2 dzieci. 4 lata i 6 misięcy. Jeśli o coś proszę i mnie nie słucha starsze zaraz wpadam w chisterię. Krzyczę aż się we mnie gotuje. Ogólnie jestem bardzo szybko się denerwująca. Jak sb z tym radzić i gdzie się udać.

Myślę, że powinna zgłosić się Pani do psychoterapeuty, który pomoże zrozumieć zachodzące mechanizmy emocjonalne i radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Sugeruję nurt poznawczo- behawioralny.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

macierzyństwo to niezwykle trudna droga. Niezależnie od tego czy jest się mamą jednego dziecka czy kilkorga jest to bardzo obciążające zajęcie, które wymaga wielu sił fizycznych oraz psychicznych. Ogromna odpowiedzialność, a także bycie w nieustannej gotowości dla swoich dzieci potrafi mocno wpłynąć na psychikę.

Jesteś niezwykle dzielna i podejrzewam, że starasz się ze wszystkich sił. Sam fakt, że szukasz pomocy i masz refleksję nad swoim zachowaniem, zdecydowanie pokazuje Twoją świadomość siebie i tego jak wygląda Twoje obecne życie.

To co zdecydowanie rekomenduję to skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Możliwe, że z powodu różnych sytuacji życiowych, a także doświadczeń o których nie napisałaś, po prostu Twój poziom stresu przekroczył normę i trudno jest Ci funkcjonować. Stąd szybkie zdenerwowanie, złość i frustracja, które w takiej sytuacji są całkowicie normalne.

Równie dobrym pomysłem może okazać się wizyta u psychiatry. Nie musisz od razu otrzymać jakichkolwiek leków. O ich konieczności zdecyduje sam lekarz, jednak sama taka konsultacja może dać Ci możliwość zweryfikowania w jakim stanie psychicznym jesteś i czy przypadkiem, nie zmagasz się z poważniejszymi trudnościami.

Najlepiej połączyć ze sobą te dwa obszary i poszukać specjalistów, którzy odnajdują się w tematach rodzicielstwa, macierzyństwa i trudów z nim związanych.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Gdybyś miała jakieś dodatkowe pytania, napisz na https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog chętnie na nie odpowiem.