Jak mieć większe zaufanie do swojego chłopaka?

Nie mam zaufania do faceta. To przez to że był zafascynowany koleżanką z klasy ktora jest bardzo słodka, chodził za nią (mówił że chciał być mily), powiedział mi że jest ładna, komplementowal wlosy powiedziałam mu że ma z tym skończyć bo ona lubi być w centrum uwagi i czeka na reakcje mężczyzn. On powiedział że ona mu się nie podoba żeby być z nią w zwiazku oraz ze by się nie dogadali ( i to prawda bo to dwa różne charaktery) ale ja mu nie wierzę że jego zachowanie było z dobroci facet tak nie robi. Wydaje mi się ze na początku naszego związku bo to wszystko działo się na początku on jeszcze wybierał i wolałby ja co jest przykre i wiem że mi nigdy tego nie powiedział ale nie rozumiem takiego zachowania. Teraz już tak nie robi, między nami jest super ale mu nie ufam, sni mi się zdrada i się boję. Czasem sobie mysle ze wolał ja bo jest drobniejsza, słodka i ma długie włosy a ja tych rzeczy nie mam, nawet mi powiedział ze woli długie włosy ale nie zawsze ma się co chce, zrobiło mi się przykro. Boję się ze jak spotka jakaś lepsza kobietę ładniejsza to mnie zostawi lub na moich oczach będzie robił coś takiego. Co mam zrobić z tym zaufaniem , strachem ? I jak mam się zachować jak znowu będzie się podejrzanie zachowywał tak żeby nie wyjść na obsesyjnie zazdrosna i jak odczytywać jego zachowanie ? Dziękuję

Dzień dobry,
Rozumiem Pani obawy, gdyż w takich okolicznościach większość kobiet przeżywałaby podobne. Zaufanie w związku to podstawa, ale trzeba sobie na nie zasłużyć. Pani chłopak nie pozwolił Pani czuć się komfortowo pod tym względem i dlatego nie warto udawać przed samą sobą, że ma się zaufanie podczas gdy go nie ma. Jeśli Pani chłopak znowu będzie się zachowywał podejrzanie to warto nic nie robić i nie okazywać najmniejszego zainteresowania jego zachowaniem. On powinien poczuć, że nie jest Pani ani trochę zazdrosna. Jeśli on dostrzega Pani zazdrość to tylko podbudowuje swoje męskie ego i wie, że jak inna go nie zechce to zawsze może do Pani wrócić. Pani chłopak powinien wiedzieć, że Pani wcale aż tak bardzo nie zależy i są na świecie inni mężczyźni. Jeśli on traktuje urodę jako najlepsze kryterium wyboru partnerki to może dobrze byłoby się zastanowić nad tym, czy warto budować coś trwałego z taką osobą. W moim poczuciu komentarz odnośnie tego, że on "woli długie włosy ale nie zawsze się ma to co się chce" musiał być dla Pani bardzo raniący. On jest wolnym człowiekiem i jeśli Pani mu nie odpowiada to może szukać sobie innej. Dla zakochanego mężczyzny jego kobieta jest zawsze najpiękniejsza a nawet jeśli nie to nie mówi jej takich bolesnych słów. Uczucia często zmieniają percepcję i wtedy dostrzegamy w drugiej osobie ideał którym obiektywnie nie jest. Kocha się zresztą za całokształt a nie tylko za urodę. W prawdziwej miłości jest poczucie wyjątkowości drugiej osoby i tego, że nie zamieniłoby się jej na nikogo. Polecam spojrzeć na pary na ulicy, bo nawet obiektywnie nieurodziwe kobiety też są w związkach i są bardzo kochane oraz uważane za piękne. Mężczyźni też bardzo potrafią się różnić preferencjami i odbiegają one często od kulturowego stereotypu ideału piękna. Odniosłam wrażenie czytając Pani opis, że Pani chłopak najprawdopodobniej każdej kobiecie byłby wstanie powiedzieć coś przykrego odnośnie wyglądu, gdyż zawsze znalazłby jakiś mankament urody. Mam nadzieję, że nawet gdyby ten związek nie przetrwał próby czasu to znajdzie Pani mężczyznę dla którego będzie Pani tą jedyną i najpiękniejszą.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/