Jak mogę nabrać lepszej sylwetki?

Witam, mam na imię Maks, w lipcu skończę 16 lat. Mam 185 cm wzrostu i ważę 79 kilogramów. Jak rozmawiam z ludźmi, mówią, że po mnie nie widać nadwagi. W ubraniu owszem, istotnie, jednak gdy zdejmę koszulkę i przyjrzę się sobie, sytuacja jest trochę inna. Jestem tzw. "kawał chłopa", jak to o mnie mówią, jednak mam pewien problem. Mianowicie, jak mówiłem, po zdjęciu koszuli wyraźnie widać otłuszczenie klatki piersiowej. Mam tzw. "wałki" tłuszczu na brzuchu w okolicach pępka. Jestem również niezadowolony z moich piersi, które są zbyt tłuste i za duże - wygląda to naprawdę nieestetycznie.

Jak się odżywiać, jaką aktywność fizyczną uprawiać, aby schudnąć kilka kilogramów? Jak na razie staram się nie jeść później jak 3 godziny przed snem oraz unikam tłustych potraw. Dodam, że mam zwolnienie z WF-u (ale głównie dla "bezpieczeństwa" niż z dużej konieczności) - jestem 1,5 roku po chorobie nowotworowej i całkiem nie wróciłem do normy - nie mam wskazań co do diety, mogę jeść jak zawsze: "normalnie". Co do aktywności fizycznej, pytam raczej o indywidualną, gdyż nie umiem i nie przepadam za grami zespołowymi. Czy rower byłby dobry, nawet taki stacjonarny? Proszę o wskazania co do odżywiania oraz aktywności.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witaj Maks!

To, co mówią Twoi znajomi, że nie masz nadwagi, to prawda. Twoje BMI wynosi 23 - oznacza to, że masz prawidłową masę ciała. Jeśli jednak przez długi czas nie uprawiałeś sportu i popełniasz błędy w odżywianiu, nic dziwnego, że Twoje ciało jest mało wysportowane. Moja rada to przede wszystkim aktywność fizyczna, przynajmniej 30 minut w ciągu dnia. Rower jak najbardziej jest OK, zarówno stacjonarny, jak i nie. Możesz zajrzeć na ćwiczenia, które są zamieszczone na naszej stronie www.abccwiczenia.pl, są doskonałe do ćwiczeń w domu. Jeśli jednak chcesz się pozbyć tkanki tłuszczowej z okolic klatki piersiowej i brzucha, proponuję ćwiczenia na te właśnie partie mięśni, tzn. brzuszki, pompki, ćwiczenia z hantlami.

Dieta też jest bardzo prostą sprawą, wystarczy jeść zdrowo i regularnie. Powinieneś unikać, a wręcz masz zakaz spożywania produktów typu fast food, chipsów i innych wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Unikaj też słodyczy i słodkich, gazowanych napojów.

Spożywaj jak najwięcej świeżych warzyw i owoców (najlepiej z upraw ekologicznych).

Jedz posiłki 4-5 razy dziennie, co 3-4 godziny. Powinny być małe objętościowo i częste. Pamiętaj o codziennym spożywaniu śniadania.

Codziennie powinieneś spożywać:
    5 porcji produktów zbożowych,
    4 porcje warzyw,
    3 porcje owoców,
    2 porcje produktów mlecznych,
    2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
    1 porcję mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).

Pozdrawiam.