Jak można pozbyć się jesiennej chandry?

Dzień dobry, jak można pozbyć się jesiennej chandry? Czy spędzanie wieczorów z ksiażka w ręku, to dobry pomysl czy lepiej wyjść z domu, zapisać się na jakieś zajęcia, szukać pasji? Dlaczego akurat w tym okresie odczuwamy obniżony nastrój? Czy to normalne? Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam Panią,
Obniżenie nastroju w okresie jesienno - zimowym jest prawdopodobnie spowodowane niedoborem światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Światło słoneczne wpływa na produkcje ważnych substancji w mózgu, jak np. melatonina czy serotonina. Przypuszcza się, że niektóre osoby mogą mieć genetyczną podatność na "jesienną chandrę".
Sposoby przeciwdziałania temu stanowi zależą od nasilenia objawów. Im są silniejsze, tym bardziej prawdopodobne, że potrzebna będzie specjalistyczna pomoc.
W łagodnych stanach można zacząć od spacerów czy innej, regularnej aktywności fizycznej w słoneczne dni, najlepiej we wczesnych godzinach. Ważna będzie też zdrowa dieta bogata szczególnie w witaminy z grupy B oraz magnez, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Można pomyśleć o ziołowych lekach przeciwdepresyjnych dostępnych w aptekach. W miarę możliwości należy unikać sytuacji stresujących i nie podejmować się zbyt wielu zadań. Większy nacisk można położyć na zajęcia, które sprawiają przyjemność i zadbać o dobre relacje z innymi.
Przy większym nasileniu objawów stosuje się fototerapię i/lub farmakoterapię. Warto też skonsultować z psychoterapeutą na ile jakiegoś rodzaju problemy psychologiczne nie przyczyniają się do depresji sezonowej.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Bukowska

Mgr Adam Horak Psycholog

Tak dla większości ludzi to normalne. Jedynie w poważniejszych przypadkach sezonowo pojawiąjących się obniżenia nastroju można mówić o depresji sezonowej (SAD), na którą cierpi wielu ludzi żyjących w naszym klimacie. Za obniżenie nastroju odpowiedzialny jest spadek natężenia światła słonecznego, skoro dni są krótsze. Długie okresu ciemności sprzyjają natężeniu negatywnych myśl, które prowadzą do obniżenia się nastroju i obniżenia się poziomu witalności. Świetnie, że ma Pani pomysły na poprawę nastroju. Owszem lektura książek jest zupełnie na miejscu, bo w lato będą inne przyjemności i teraz można nadrobić letnie zaległości. Poprawie nastroju równie dobrze służą wyjścia do kina lub teatru albo na basen. W razie wątpliwości proszę robić to na co ma Pani ochotę. Podstawową zasadą dobrego wypoczynku jest robienie tego, co się lubi, niezależnie, od tego czy jest mniej lub bardziej wartościowe zdaniem innych.