Jak najlepiej poznać samego siebie?

Jak najlepiej poznać samego siebie? Do tej pory uważałam, że jestem niestabilna emocjonalnie, a to nieprawda. Jak nauczyć się żyć w nowej dla mnie rzeczywistości?

Proszę Pani,

Na tak postawione pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ słowo "najlepiej" powoduje wycofanie się z porady. Kto bowiem ośmieli się oznajmić, że zna najlepszy sposób poznania siebie. No ale jeśli chodziłoby o możliwie szybkie poznanie swoich cech, silnych stron, swego potencjału, swoich sposobów wchodzenia w relacje, można poddać się badaniu testem osobowości. Ale to tylko jedna z wielu możliwych dróg wiodących do poznania siebie.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry, trudno odpowiedzieć w jaki sposób "najlepiej" poznać samego siebie, można z kolei wskazać sposoby na poznawanie siebie. Są to przede wszystkim życie i uważne obserwowanie siebie (im dłużej żyjemy tym lepiej możemy siebie poznać), kontakty z innymi ludźmi - rozmowy, obserwacja jak reagują na nas inni, jak my się czujemy w kontakcie z innymi, grupy rozwojowe, warsztaty - w tym trening interpersonalny i oczywiście psychoterapia. Pozdrawiam.