Ćwiczyć można nawet w sklepie. Np. pytając o najlepszy towar, dopytując dlaczego jest najlepszy, czym się różni od najtańszego. Z przyjaciółmi. Samemu proponując jakąś aktywność np. pójście do kina na wybrany przez siebie film. Dobrze jest wtedy przygotować sobie argumenty ZA na możliwe pytania lub inne propozycje. Itp.
Pozdrawiam
Witam,
kursy czy warsztaty mają tę przewagę nad samodzielnym uczeniem się zachowań asertywnych, że pozwalają na ćwiczenie nowych umiejętności w bezpiecznych warunkach, pod okiem eksperta. Natomiast wszystko zależy od naszej motywacji.
Obecnie dostępnych jest mnóstwo poradników z zakresu asertywności, zarówno w internecie, jak i w księgarniach. Zachęcam Pana do znalezienia sobie drugiej osoby zainteresowanej tym tematem. Razem łatwiej będzie testować nowe techniki (np. najpierw między sobą), przyglądać się różnym sytuacjom, które się Panu będą przydarzały. Działając wspólnie ma się zazwyczaj większą motywację.
Życzę powodzenia.
Pozdrawiam,
Iza Nowalska
Dzień dobry, można rozwijać tę zdolność samemu poprzez czytanie książek i stosowanie pewnych zachowań w życiu. Zastanawiam się jednak dlaczego nie chce pan skorzystać z warsztatów czy treningu interpersonalnego skoro dają o wiele lepsze wyniki. Być może obawia się pan kontaktu z grupą? jednak o to właśnie chodzi aby ćwiczyć nowe umiejętności w grupie innych osób. Pozdrawiam.
Witam,
Do uczenia się komunikacji interpersonalnej nie są niezbędne warsztaty ani kursy, chociaż zajęcia w grupie bardzo ułatwiają taki trening. Po pierwsze dlatego, że można skorzystać z wiedzy i wskazówek prowadzących, po drugie dlatego, że bycie w grupie stwarza okazje do natychmiastowego i co ważne w bezpiecznych warunkach wypróbowanie nowych umiejętności. Ale ćwiczenie od razu prawdziwym życiu również może przynieść efekty. Warto wówczas sokorzstać ze wskazówek, które znajdzie Pan w literaturze dot. asertywnej komunikacji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Marta Dziekanowska
www.integral.com.pl
https://martadziekanowska.wordpress.com/
Witam,
z pewnością może Pan podjąć taką próbę. Jednak będzie Pan potrzebował wskazówek, co dokładnie ćwiczyć w interakcjach z innymi ludźmi w ‘naturalnym środowisku’. By poznać czym jest zachowanie asertywne, jak prawidłowo formułować komunikaty, jak rozpoznawać bariery w komunikacji, czym jest aktywne słuchanie, co w nim przeszkadza, polecam zapoznanie się przynajmniej z jakimś poradnikiem na ten temat. Wyjście do ludzi i śmiałe mówienie do nich nie oznacza, że musi to być zachowanie asertywne.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak nauczyć się komunikacji interpersonalnej? – odpowiada Mgr Joanna Pluta
- Czy warto uczyć się komunikacji interpersonalnej? – odpowiada Mgr Renata Kwiatkowska
- Małomówność i problemy z komunikacją – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Na czym polega trening interpersonalny? – odpowiada Mgr Izabela Sukniewicz
- Zwalczenie strachu przed ludźmi – odpowiada Mgr Karolina Drelich
- Problemy w kontaktach z ludźmi u 32-latki – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Duży problem ze swoją nieśmiałością i kontaktami z innymi ludźmi – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problem z komunikacją międzyludzką – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Dłużej tej samotności nie wytrzymam, myślę o samobójstwie. Pomocy! Co mam robić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Co to jest percepcja społeczna? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
artykuły
Socjoterapia - co to jest, cele socjoterapii, do kogo jest skierowana.
Socjoterapia jest metodą terapii zajęciowej, skier
Trening umiejętności społecznych - na czym polega i jakie daje efekty
Trening umiejętności społecznych to jedna z psycho
Osobowość unikająca - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Osobowość unikająca (ang. avoidant personality), o