Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można samemu nauczyć się komunikacji interpersonalnej?

Czy można samemu nauczyć się komunikacji interpersonalnej np. zachowań asertywnych nie korzystając z żadnych warsztatów, kursów tylko poprzez przełamywanie się i wchodzenie w częste interakcje z innymi ludźmi?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Ćwiczyć można nawet w sklepie. Np. pytając o najlepszy towar, dopytując dlaczego jest najlepszy, czym się różni od najtańszego. Z przyjaciółmi. Samemu proponując jakąś aktywność np. pójście do kina na wybrany przez siebie film. Dobrze jest wtedy przygotować sobie argumenty ZA na możliwe pytania lub inne propozycje. Itp.
Pozdrawiam

0

Witam,

kursy czy warsztaty mają tę przewagę nad samodzielnym uczeniem się zachowań asertywnych, że pozwalają na ćwiczenie nowych umiejętności w bezpiecznych warunkach, pod okiem eksperta. Natomiast wszystko zależy od naszej motywacji.
Obecnie dostępnych jest mnóstwo poradników z zakresu asertywności, zarówno w internecie, jak i w księgarniach. Zachęcam Pana do znalezienia sobie drugiej osoby zainteresowanej tym tematem. Razem łatwiej będzie testować nowe techniki (np. najpierw między sobą), przyglądać się różnym sytuacjom, które się Panu będą przydarzały. Działając wspólnie ma się zazwyczaj większą motywację.
Życzę powodzenia.

Pozdrawiam,
Iza Nowalska

0

Dzień dobry, można rozwijać tę zdolność samemu poprzez czytanie książek i stosowanie pewnych zachowań w życiu. Zastanawiam się jednak dlaczego nie chce pan skorzystać z warsztatów czy treningu interpersonalnego skoro dają o wiele lepsze wyniki. Być może obawia się pan kontaktu z grupą? jednak o to właśnie chodzi aby ćwiczyć nowe umiejętności w grupie innych osób. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0

Witam,
Do uczenia się komunikacji interpersonalnej nie są niezbędne warsztaty ani kursy, chociaż zajęcia w grupie bardzo ułatwiają taki trening. Po pierwsze dlatego, że można skorzystać z wiedzy i wskazówek prowadzących, po drugie dlatego, że bycie w grupie stwarza okazje do natychmiastowego i co ważne w bezpiecznych warunkach wypróbowanie nowych umiejętności. Ale ćwiczenie od razu prawdziwym życiu również może przynieść efekty. Warto wówczas sokorzstać ze wskazówek, które znajdzie Pan w literaturze dot. asertywnej komunikacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Marta Dziekanowska
www.integral.com.pl
https://martadziekanowska.wordpress.com/

0

Witam serdecznie,
Oczywiście, że można! Możliwość korzystania z warsztatów czy szkoleń jest swego rodzaju dobrze zaprojektowaną kapsułką wiedzy, która dostarcza wiadomości jednocześnie pozwalając na ich praktyczne zastosowanie, a wszystko to pod czujnym okiem trenera, który może dostarczyć cennych wskazówek. Natomiast praca własna wymaga większego wysiłku, regularności, motywacji, wglądu i obiektywizmu własnych zachowań. Zdecydowanie jednak wchodzenie w częste interakcje z innymi, zmierzanie się z trudnościami i pokonywanie ich jest drogą usprawniającą komunikację.
W razie jakichkolwiek pytań, służę pomocą.
Z pozdrowieniami,
Magdalena Jaromi
http://psychologuj.pl

0

Witam,

z pewnością może Pan podjąć taką próbę. Jednak będzie Pan potrzebował wskazówek, co dokładnie ćwiczyć w interakcjach z innymi ludźmi w ‘naturalnym środowisku’. By poznać czym jest zachowanie asertywne, jak prawidłowo formułować komunikaty, jak rozpoznawać bariery w komunikacji, czym jest aktywne słuchanie, co w nim przeszkadza, polecam zapoznanie się przynajmniej z jakimś poradnikiem na ten temat. Wyjście do ludzi i śmiałe mówienie do nich nie oznacza, że musi to być zachowanie asertywne.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy