Jak nakłonić bliską osobę do tego by zadbała o zdrowie i higienę?

Dzień dobry. Piszę w delikatnej sprawie. Otóż, moja mama zawsze miała problem z higieną. Myła się raz na jakiś czas, straciła z czasem zęby, goli się rzadko. Kiedy zwracamy jej uwagę, że mogłaby iść do dentysty zrobić sobie protezę, to obraża się na każdego członka rodziny lub przytakuje dla świętego spokoju z marnym efektem. Mama nie czuje wstydu przed innymi ludźmi, znajomymi, rodziną, mimo że dalsza rodzina również zwracała jej uwagę. Nie wiemy jak do niej dotrzeć, brałam pod uwagę wizyty u psychologa, lecz mam obawy, czy nie zareaguje tak samo jak w przypadku zwracania jej uwagi na jej zaniedbanie. Jest to problem dla mnie i innych domowników, ponieważ nieprzyjemny zapach ciała, ubrań oraz z ust utrudnia nam kontakt. Czy jest jakiś sposób aby nakłonić ją do dbania o siebie?

Witam
Aby nakłonić drugą osobę do jakiegoś działania,ta osoba musi być wewnętrznie gotowa do tego działania. Jeśli ona nie wyraża zgody, wykazuje opór przed tym działaniem, niewiele możemy zrobić. Pozostaje dalsze nakłanianie i przedstawianie różnych argumentów wskazujących na podjęcie danej decyzji. Można też przedstawić zyski, jakie wynikają z podjętych działań oraz straty wynikające z biernego nie działania w tej kwestii.
Pozdrawiam
Anna Szyda